Jak vybrat a správně připoutat dětskou sedačku

Ikona času doba čtení 7 min

S příchodem dítěte nastává rodičům velmi zodpovědný úkol: vybrat správnou autosedačku, která zajistí co nejvyšší bezpečnost i pohodlí. Přinášíme několik praktických tipů pro její nákup i správné umístění.

Proti směru jízdy co nejdéle

Dnes už se nikdo nepozastaví nad tím, že se první autosedačka pro nejmenší upevňuje zády ke směru jízdy. Odborníci automobilky Volvo ale doporučují, aby v sedačce proti směru jízdy děti jezdily až do věku 4 let. Do té doby totiž nemají dostatečně vyvinutý organismus, který by zvládl prudký čelní náraz.

„Dětský krk je zkrátka příliš slabý na to, aby během nárazu překonal tak velké zatížení. Jediná správná cesta je proto sedačka zády ke směru jízdy,“ vysvětluje Dr. Lotta Jakobssonová, Ph. D., přední odbornice na dětskou bezpečnost a vedoucí oddělení bezpečnosti ve společnosti Volvo Cars.

Co říkají pravidla

Zákon ukládá povinnost používat dětské autosedačky pro každé dítě, které je menší než 150 cm nebo lehčí než 36 kg. Dítě musí být umístěno v sedačce, která odpovídá jeho velikosti a výšce. Norma všeobecně označovaná jako i-Size, která upravuje rozdělení sedaček a motivuje výrobce k využívání pevných úchytů Isofix místo bezpečnostních pásů, také podporuje převážení dětí zády ke směru jízdy. 

Volvo jde v tomto směru ještě dál a doporučuje nechat dítě jezdit pozadu co nejdéle. Ovšem protisměrné sedačky vyžadují pečlivější výběr a také umístění ve voze. Přinášíme proto několik tipů z praxe.

Začíná to správným výběrem

Při výběru té nejvhodnější autosedačky je dobré řídit se nejen věkem, ale hlavně výškou a hmotností dítěte. Volvo doporučuje nejmenší „vajíčko“ ponechat dětem jen do té doby, než se dokážou samy posadit, to je kolem 9 měsíců věku. Takovou kojeneckou sedačku nabízí Volvo pro děti do 13 kg, její potah má 80% podíl vlny a lze ji prát v pračce.

Pak je ideální co nejdříve přejít na robustnější sedačku pro větší děti, ovšem opět umístěnou zády ke směru jízdy. Volvo nabízí praktickou sedačku pro děti do 18 kg a 105 cm výšky. Její velkou výhodou je otočný mechanismus, který usnadňuje poutání dítěte nebo jeho bezpečné vyndání z vozu. Druhou alternativu nabízejí sedačky pro děti mezi 9 a 25 kg. I takovou má Volvo v nabídce a je opět určena k poutání proti směru jízdy.

Jakmile dítě dosáhne věku čtyř let, lze je posadit po směru jízdy a zabezpečit zádržným systémem, který využívá pásy ve voze. Zcela zásadní pro volbu vhodné sedačky je přesné vedení pásu mezi ramenem a krkem. Pás nesmí mít tendenci sklouznout ani tlačit na krk.

Bezpečí pro všechny děti

Podle odborníků automobilky Volvo nabízejí srovnatelnou ochranu integrované sedačky, lehké podsedáky i vestavěné podsedáky, které Volvo dodává do svých vozů jako výbavu na přání. Vybrat si tedy můžete podle svých představ, převažujícího druhu jízd, ale také počtu převážených dětí a velikosti vozu. I z toho důvodu se vyplatí vše konzultovat s odborníky a nejlépe na místě vyzkoušet. Volvo dodává pro děti od 15 do 36 kg bytelnou autosedačku po směru jízdy, úspornější řešení představuje podsedák s opěrkou zad, opět s certifikací společnosti Volvo.

Výhodou výběru sedačky v autorizovaném prodejním místě společnosti Volvo je jistota, že vaše sedačka je nejen homologovaná a prošla všemi bezpečnostními zkouškami, ale že je také vyzkoušena pro snadné uchycení ve voze Volvo a plně vyhovuje pro použití s dalšími bezpečnostními prvky ve voze. Chybu neuděláte ani s homologovanými autosedačkami dalších výrobců. Doporučuje se však jejich nákup v kamenné prodejně a vyzkoušení přímo ve voze, nejlépe rovnou s dítětem. 

Tip pro rodiče

Volvo přichystalo pro rodiče podrobnou příručku s instrukcemi. Dozvíte se v ní podrobnosti o přínosech protisměrných autosedaček i mnoho praktických rad.

Věděli jste, že…

… již při rychlosti 40 km/h odpovídá hmotnost 30kilogramového dítěte během nárazu do pevné překážky váze jedné tuny? V tu chvíli je rozhodující, aby bylo správně připoutáno a jeho pás byl správně veden mezi ramenem a krkem!

Bezpečnostní desatero aneb jak správně umístit dětskou autosedačku 

1. Zajistěte sedačku

Ujistěte se, že sedačka je prostřednictvím úchytů Isofix pevně zajištěná – nebojte se sedačkou velmi silně zacloumat. Úchyty mají nastavitelnou délku, nejvhodnější je zcela pevné přichycení co nejblíže zadnímu opěradlu. Pokud sedačku poutáte pásem, dotáhněte jej co nejvíce.

2. Nastavte vzdálenost

Máte-li dost místa, opěradlo předního sedadla před sedačkou posuňte vpřed, aby mezi nimi byla mezera alespoň 5 cm. V případě nárazu dochází k pohybu sedadel a náraz do sedačky není žádoucí.

3. Zajistěte opěradlo

Jestliže není možné, aby opěradlo předního sedadla před sedačkou bylo posunuto vpřed s dostatečnou mezerou – obvykle proto, že by zde sedící dospělý neměl dost bezpečného prostoru v oblasti nohou –, posuňte sedadlo naopak tak, aby se o sedačku opíralo.

4. Zafixujte opěrnou nohu

Pokud je dětská sedačka vybavena opěrnou nohou, zajistěte ji vždy přímo na podlahu a opět se přesvědčte, že na ní základna nebo sedačka dobře spočívá svou vahou. Nikdy neinstalujte opěrnou nohu na opěrku pro nohy nebo na jiný předmět.

5. Přesvědčte se o pevnosti podkladu

Pokud je pod podlahou volný úložný prostor, vyplňte tento prostor pevnou podložkou. Výrobci tyto podložky dodávají jako příslušenství a jejich účelem je, aby při prudkém nárazu neprorazila opěrná noha víko úložného prostoru.

6. Správně dítě připoutejte

Před každým umístěním dítěte se ujistěte, že je samotná sedačka (nikoli jen základna) pevně uchycena. Dítě v sedačce zajistěte vestavěnými bezpečnostními pásy až těsně k tělíčku. Doporučovaná hranice volnosti je prostrčení jednoho prstu mezi tělo a pás.

7. Zajistěte místo pro nohy

U sedaček pro větší děti zajistěte dostatečný prostor pro nohy, ale sedačku nedávejte příliš daleko od zadního opěradla. Z hlediska bezpečnosti nebo komfortu nevadí, když má dítě nohy pokrčené.

8. Nastavte vhodný sklon

U sedaček, které umožňují různou výšku pásů a nastavení opěrky hlavy, přizpůsobte vše velikosti dítěte. Jakmile jeho hlavička začne vyčnívat přes horní okraj sedačky, je na čase pořídit větší. U naklápěcích sedaček je nejbezpečnější polohou ta, při níž je opěradlo co nejvíce svislé. Položení opěradla však pomáhá dítě uspat, citlivým dětem to prospívá i k omezení nevolnosti.

9. Aktivujte dětskou pojistku

Nezapomeňte na aktivaci dětské bezpečnostní pojistky, která brání neúmyslnému otevření dveří dítětem, a to nejen za jízdy. Nebezpečné je i nekontrolované otevření dveří v koloně stojících vozů, které by měl i u starších dětí vždy provést dospělý. Vozy s elektrickou pojistkou mají blokováno i stahování oken. U modelů Volvo lze elektrickou dětskou pojistku zapnout nebo vypnout ve všech polohách zapalování nad 0, a to i do 2 minut po vypnutí motoru.

10. Při přepravě vpředu vypněte airbag

Nejbezpečnějším místem pro umístění sedačky je pravé zadní sedadlo. Jednak kvůli nejmenší frekvenci střetů v této části vozu, jednak díky bezpečnějšímu poutání dítěte z chodníku. Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete sedačku s novorozencem umístit na sedadlo spolujezdce vpředu, vždy se přesvědčte, že je vypnutý airbag. Vypnutí se nejčastěji provádí spínačem v přístrojové desce, který je přístupný po otevření dveří spolujezdce. Airbag spolujezdce se musí vždy aktivovat, pokud na sedadle spolujezdce vpředu sedí cestující po směru jízdy (děti a dospělí).

A máte hotovo. Na první instalaci sedačky se vyplatí nespěchat, určitě si přichystejte nejen návod od výrobce sedačky, ale i příručku k automobilu. Každý vůz se trochu liší a není od věci si bezpečnostní instrukce připomenout. Šťastnou a hlavně bezpečnou cestu!

Doporučení od Volva shrnul Michael Kudela. Foto archiv Volvo Cars.