Ocean Tribute Award pro výzkum v rámci Volvo Ocean Race

Co mají společného sportovní jachting, automobilový průmysl a vědecký výzkum? Prestižní cenu Ocean Tribute Award!

Ikona času doba čtení 3 min

Ocenění, které založil monacký princ Albert II. spolu s nadací German Ocean Foundation a düsseldorfským veletrhem lodí a jehož ceremoniálu se každoročně účastní nejvýznamnější osobnosti z řad ochránců světových oceánů, letos získal ve vědecké kategorii výzkumný program probíhající během závodu Volvo Ocean Race. Výzkum financovala švédská automobilka Volvo Cars. 

Věda v extrémních podmínkách

Volvo Ocean Race je jedním z nejnáročnějších a také nejdelších závodů námořních jachet na světě. Během devítiměsíční plavby se posádky dostanou i do velmi odlehlých částí Země. V těchto oblastech „na konci světa“ je standardní vědecký výzkum mimořádně náročný, a ne-li nemožný, pak aspoň finančně velmi nákladný. Využít lodě, které těmito místy musejí tak jako tak proplout, k získávání vzorků pro vědecký výzkum, se tak ukázalo být velmi přínosným nápadem.

Sedm soutěžních jachet sbíralo prostřednictvím speciálních přístrojů informace pro vědecké účely. Týmy shromáždily nespočet důležitých meteorologických a oceánografických údajů, které pomohly lépe pochopit modely počasí, změny klimatu a míru znečištění oceánů mikroplasty. 

Data, která analyzoval institut pro oceánský výzkum GEOMAR sídlící v německém Kielu, byla vložena do databáze amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) coby ověřený zdroj informací k dalšímu užití. Další data z tohoto programu využila Světová meteorologická organizace (WMO) a Mezivládní oceánografická komise (IOC) spadající pod UNESCO.

Šokující závěry

Výsledek analýz je alarmující: 93 % ze sesbíraných vzorků obsahovalo částečky plastů. Výzkum tak jasně ukázal, jak moc rozsáhlé je globální znečištění světových vod mikroplasty. 

Šéfka programu pro udržitelný rozvoj ve společnosti Volvo Ocean Race  Anne-Cécile Turner při přebírání ocenění prohlásila: „Jednalo se o inovativní vědecký program, na kterém se podílela celá řada lidí, kteří chtějí mnohem blíže poznat a pochopit problémy, jimž musejí oceány čelit. Je nám velkou ctí, že jsme byli za naše úsilí oceněni porotou Ocean Tribute.“

Automobilka Volvo Cars tak svou účastí na tomto vědeckém projektu napomohla zaplnění rozhodující informační mezery z velmi odlehlých oblastí a šíření poselství o tomto stále rostoucím problému.