VOLVOmluvenky pro rodiče

Ikona času doba čtení 8 min

Volvo vyzývá rodiče: doprovoďte své děti do školy, mějte pro ně v jejich první školní den tolik času, kolik je třeba. Pomůže vám „VOLVOmluvenka“, kterou vám pro zaměstnavatele vystaví vaše děti.

První školní den…

Ten letošní připadá na 2. září a rozhodně to není den jako každý jiný. Některé děti se těší na kamarády, které přes prázdniny neviděly, jiné jsou zvědavé na novou třídu a paní učitelku, prvňáčci můžou mít trochu obavu z neznámého… Zkrátka děti prožívají první školní den opravdu různě. To rodiče dětí mladšího školního věku a zejména prvňáčků se obvykle neubrání nervozitě: Budeme tam včas? Najde náš prvňák svou třídu? A kam s ním po deváté hodině?

Emoce a stres z toho, aby první školní den proběhl hladce a včas, pak mohou v krajním případě přispět k nečekaným událostem, či dokonce dopravním nehodám.

Aby se toto datum do rodinné kroniky zapsalo výhradně jako šťastná vzpomínka, přichází Volvo Car Czech Republic s kampaní, která má letos 2. září obvyklý rodinný stres zmírnit, ulevit rodičům od starostí a dovolit jim s dětmi v klidu prožívat jejich důležitý den. 

Pro pohodové dojetí do cíle 

Září se dlouhodobě vyznačuje zvýšeným počtem nehod s účastí dětí v době ranní špičky. Podle dat Centra dopravního výzkumu došlo v září 2023 celkem k 8 172 nehodám, přičemž celoroční měsíční průměr je 7 900. Zároveň v tomto měsíci vždy výrazně přibude kolizí, v nichž figurují děti do 14 let, a to buď na přechodech, nebo jako spolujezdci.

A právě ranní, zejména pondělní dopravní špička mezi sedmou a osmou hodinou, kdy rodiče rozvážejí děti do škol a zároveň pospíchají do práce, je podle Centra dopravního výzkumu kritickým časem. Samy děti bývají po prázdninách trochu roztěkané a to poslední, na co se soustředí, je doprava v okolí školy… 

Rodiče by proto měli před začátkem školního roku mimo jiné naučit své potomky pravidla bezpečného pohybu a zejména prvňáčky připravit na samostatnou cestu do školy. 

„Cestu do školy je důležité s dětmi naplánovat, projít, natrénovat. Nemít pouze jednu, ale hned několik variant. A to i pro případy, že by se v okolí trasy neplánovaně něco stalo (nehoda, oprava, havárie) nebo se děti doprovázely navzájem část cesty. Co kdyby se zasnily natolik, že zapomenou odbočit na tu jedinou naučenou trasu?“

Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnost

Bezpečně ke škole a pak v klidu do práce

Volvo Car Czech Republic (VCCR) přichází s projektem Pocit bezpečí v den nejistoty (www.2zari.cz), který by měl pomoci uvedená alarmující čísla nehodovosti zmírnit a rodičům umožnit, aby v tento den získali pocit, že jsou jejich děti ve větším bezpečí. 

Jedním z cílů kampaně je výzva zaměstnavatelům, aby dovolili svým pracovníkům přijít 2. září do práce o něco později, aby se mohli beze spěchu a shonu věnovat svým dětem a bezpečně je doprovodit do školy. Firmy, které se do projektu „VOLVOmluvenek“ zapojí, tím pomůžou udělat první školní den zase o něco bezpečnější.

„Ve Volvu jsou pro nás lidé na prvním místě, a proto chceme rodičům i dětem dopřát dostatek času pro klidný první školní den. Cílem je inspirovat i další zaměstnavatele, aby dovolili svým zaměstnancům přijít 2. září do práce o trochu později, ale v klidu a bezpečně.“

Od samého počátku

Netřeba připomínat, že ve Volvu je od začátku jeho historie bezpečnost na prvním místě. K jeho nejvýznamnějším počinům v této oblasti patří bezesporu tříbodový bezpečnostní pás s konstrukcí do „V“. Patent inženýra Nilse Bohlina z roku 1959, tak jak jej dnes známe z aut snad všech značek, zachránil přes milion lidských životů.

Do bezpečnostního arzenálu švédského Volva patří řada dalších vynálezů a technických novinek. Automobilka do svých modelů, včetně těch nejnovějších plně elektrických, tedy sedmimístného SUV EX90 či městského crossoveru EX30, zavádí průběžně inovace, kterými se snaží předcházet dopravním nehodám. Například inteligentní systém se speciálním algoritmem, který sleduje oči řidiče a upozorní jej, pokud by třeba kvůli stresu nebo únavě nebezpečně klesla jeho koncentrace na jízdu. Zmíněné dva modely také zajišťují, aby při vystupování z auta nedošlo ke sražení projíždějícího cyklisty či aby v autě nezůstalo spící dítě nebo pes. 

Volvo také patří k průkopníkům vývoje dětských sedaček, v roce 1999 se mimo jiné podílelo na mezinárodním standardu úchytů známém jako ISOFIX. Součástí přístupu Volva k bezpečnosti dětí jsou testy vycházející ze skutečných situací v silničním provozu. Výsledkem je doporučení, aby se děti do čtyř let přepravovaly výhradně v sedačkách orientovaných proti směru jízdy. Ostatně ta první protisměrně orientovaná sedačka vznikla také ve Volvu, a to již v roce 1972. 

Dnes švédský výrobce prémiových osobních automobilů nabízí celou řadu vlastních bezpečnostních autosedaček a podsedáků pro děti všech věkových kategorií. Což je další věc, která usnadní rodičům jízdu ke škole nejen právě v onen zmíněný důležitý den. Navíc mohou aktuálně využít časově omezenou nabídku (do konce září 2024) 20% slevy na veškeré autosedačky Volvo.

Aby bylo bezpečněji

Podle výzkumu veřejného mínění organizovaného neziskovou organizací Pěšky městem, jehož se zúčastnilo 1 700 respondentů, by si 27 % z nich přálo u škol bezpečnější přechody pro chodce a pro 23 % rodičů by bylo namístě omezit automobilovou dopravu v bezprostředním okolí školy.

A co je nejčastější příčinou současné nehodovosti? Odborníci se shodují, že nejčastějším důvodem, který v současnosti způsobuje nejvíce problémů, je stres. A při hektické ranní cestě s dětmi do školy může být toho stresu opravdu hodně.

Právě proto, aby jej letos měli rodiče 2. září ráno co nejméně, spouští Volvo Car Czech Republic kampaň, kterou mohou využít i ostatní firmy a společnosti. Těch se do projektu zapojilo už 30 a ty další, které se budou chtít k iniciativě připojit, se mohou registrovat na internetových stránkách, kde se pak objeví i jejich logo. Volvo k tomu připravilo také zábavné omluvenky, již zmíněné VOLVOmluvenky, které mohou rodiče přinést do práce. Jejich pomyslnými autory jsou samozřejmě děti. 

Některá ze základních pravidel, která je dobré s dětmi opakovat nejen na začátku školního roku:

– Nehrát si na silnici nebo na chodníku.

– Za snížené viditelnosti být v dopravním provozu pestrobarevně oblečeni, nejlépe v reflexních materiálech nebo s nějakým reflexním prvkem na pohyblivé části těla.

– Při přecházení vozovky se vždy řádně rozhlédnout. Správně je to nejprve vlevo, pak vpravo a pak ještě jednou vlevo.

– Přecházet na místech tomu určených (přechod pro chodce, přechod pro chodce řízený světelnou signalizací, místa pro přecházení, podchod, nadchod), případně v místech s dostatečným rozhledem.

– Vozovku nepřecházet mezi zaparkovanými auty, v zatáčce, v křižovatce, v zastávce před tramvají, autobusem či za nimi a podobně.

– Pokud musíme jít po silnici, tak po levé straně.

A pro děti v roli spolucestujícího v autě:

– Všichni pasažéři by měli být připoutaní, a to i na krátkou vzdálenost.

– Děti menší než 150 cm nebo lehčí než 36 kg musejí používat odpovídající dětskou autosedačku.

– Bezpečnostní pás musí vést přes klíční kost, hrudní kost a boky. Musí být dotažený a narovnaný. Nesmějí pod ním být ostré či tvrdé předměty (například klíče, propiska).

– Cestuje-li dítě v autosedačce proti směru jízdy na předním sedadle, musí být vždy vypnutý airbag.

– Dítě by si za jízdy nemělo hrát s pevnou tvrdou hračkou, mobilem či tabletem v ruce.

– Všechny volně uložené předměty v autě ohrožují zdraví a život cestujících, měly by mít své místo v kufru nebo bychom je měli jinak zabezpečit proti pohybu. – Spolucestující by neměli vyrušovat řidiče od řízení a snižovat jeho pozornost.

Další pravidla a doporučení najdete na https://ebook.dopravnivychova.cz/.

Foto archiv Volvo Cars