Auta, která voní dálkami

Ikona času doba čtení 8 min

Před 25 lety stálo Volvo u zrodu nové kategorie dlouhonohých kombi, která se nebojí nazout sportovní boty a vedle korzování po bulvárech hravě zvládnou i toulky po horských stezkách. Současné modely V60 a V90 Cross Country zůstávají osobitými univerzály.

Volvo patří k prvním, kdo své kombíky nadzvedlo a vyslalo na dobrodružné výpravy z dosahu nudných asfaltek.

Na počátku bylo… Volvo

Historii slavné modelové řady vozů Cross Country jsme se blíže věnovali v minulém článku. Připomněli jsme si, že mezi prémiovými evropskými značkami bylo Volvo první, které pro komfortní rodinné kombíky objevilo kouzlo jízdy po nezpevněném povrchu. A vlastně tak přispělo i k velkému zájmu o kategorii vozů SUV.

Na rozdíl od nich však kombíky se zvýšeným podvozkem zůstávají „při zemi“. Jsou dost vysoké na to, aby mohly bezpečně vyrazit polním úvozem nebo šplhat zasněženou stezkou až k horské chatě. Ale stále si zachovávají příjemné jízdní vlastnosti, komfort, ovladatelnost a poslední dobou čím dál důležitější úspornost osobních vozů.

Volvo má s prémiovými kombíky do terénu nejvíce zkušeností: současná generace Volva V90 Cross Country je už čtvrtou „crosskou“ za 25 let.

Cross Country zůstává pojmem

Terénní kombi švédské automobilky jsou už evergreenem v nabídce a není divu, že je o ně stále zájem po celém světě. V nejnovější generaci se na společné výchozí platformě nabízejí hned dva přizdvižené modely: V60 CC a V90 CC. Současné vozy se vzdaly tradičního označení XC, s nímž volnomyšlenkářské modely přišly na svět, a přenechaly je svým vyšším sourozencům z kategorie SUV (od XC40 přes XC60 až po XC90). S novým označením CC neboli Cross Country zůstávají věrny svému odkazu, ale přinášejí více radosti z jízdy po zpevněné silnici a pochopitelně i nejmodernější prvky výbavy.

Švédové mají k přírodě blízko: není divu, že kombi, které se nebojí bláta, vzniklo právě v zemi plné jezer a odlehlých cest.

Můžete si dopřát vzduchové pérování na zadní nápravě, nechybí účinné maticové LED světlomety s vykrýváním protijedoucích vozů. Luxusními lákadly jsou panoramatické střešní okno či hifi audio Bowers & Wilkins. A pochopitelně vám jistí záda ty nejmodernější bezpečnostní systémy.

Všestrannost v genech

Když konstruktéři Volva navrhovali současnou generaci modelu V90 Cross Country, zaměřili se na několik oblastí. V první řadě zvýšili světlou výšku o podstatných 60 mm, což umožňuje přejíždět větší terénní nerovnosti. Hodí se to ale i do džungle velkoměst, kde na vozy číhají vystouplé obrubníky a zlomy u vjezdů do podzemních garáží.

Sjeďte z dálnice: zvýšený podvozek modelů Cross Country (zde konkrétně Volvo V90 Cross Country) svádí k vyjížďce za hranice města.

Delší dráha pérování dává tlumení osobitý charakter, který zajistí stabilitu v zatáčkách a komfort na rozbitém povrchu. To se hodí i na běžných asfaltkách, jejichž úroveň zvláště v našich končinách není leckdy příliš vzdálená od štěrkových cest na dalekém severu.

Jízdní režimy neznají kompromisy

Dříve se vozy musely navrhovat jako svého druhu kompromis: patřičně jisté, ale ne moc tvrdé, úsporné, ale pořád bezpečně svižné. Dnešní elektronika umožňuje v jednom voze kombinovat hned několik charakteristik. U Volva si můžete vybrat ekonomický jízdní režim, když se chystáte na dlouhou cestu na dovolenou. Komfortní nastavení využijete pro každodenní vyjížďky. A to dynamické ve chvílích, kdy si chce hlava rodiny užít sílu přeplňovaných motorů, v současnosti již kompletně mild hybridních.

Volvo V60 Cross Country: zejména na lesních cestách oceníte režim Off Road a terénnější pneumatiky.

V modelech Cross Country ovšem nechybí ani režim Off Road, který pohonné ústrojí a elektroniku nastaví pro co nejlepší trakci. Švédové jsou milovníci víkendových vyjížděk, ať už do lesů, k jezerům, či na chaty. Proto tvůrci navíc obuli Cross Country do speciálních pneumatik, které mají měkčí bočnice a hodí se pro zdolávání terénních překážek nebo na rozbité vozovky.

Ke všem svým přednostem přidávají i verze Cross Country špičkovou péči věnovanou bezpečnosti, která je vlastní všem modelům značky Volvo.

Odlišné nastavení má pochopitelně také pérování, které při vývoji absolvovalo intenzivním počítačové simulace i reálné testy. A než byli konstruktéři zcela spokojeni, prošli přes 200 různých nastavení a úrovní tlumení.

Spojení horských kol a „horské“ verze Volva V60 vytváří dokonalou dvojici pro víkend v přírodě.

Volvo V90 se nese po silnici s jistotou reprezentativního kombi vyšší střední třídy. Přitom se těšíte na každou zatáčku, v níž se vůz zapře vnějšími koly a dává řidiči pocit naprosté jistoty. Kompaktnější V60 vyniká výbornou ovladatelností a její rozměry ji předurčují do města a okolí, kde nabídne snadné parkování i obratnost v těsných prostorech. Teprve mimo asfaltky se ale ukáže, v čem jsou „crossky“ jiné.

Unikátní jízda

Člověk má potřebu každou chvíli vystoupit a přesvědčit se, že zvýšený podvozek má ještě rezervu, ale brzy zjistíte, že je to zbytečné. Běžné polní cesty, ale i horší lesní úseky zvládá volvo s naprostou samozřejmostí. Inteligentní pohon všech kol se stará o správnou trakci i v situaci, kdy jedno kolo zcela ztratí oporu. Nemusíte proto být žádným mistrem Dakaru, stačí důvěřovat technice.

https://www.youtube.com/watch?v=K_PiPANGU1s

V horách také zjistíte, že ty líbivé plastové lemy kolem blatníků a prahů nejsou jen pro parádu, abyste ve městě ukázali své sportovní zaměření. Po zimě zůstává na silnici hodně nečistot a štěrku z posypu, který může laku ublížit. To od plastových lemů se kamínky bezpečné odrážejí a karoserii nepoškodí. Vystouplé části také chrání před poškrábáním při neopatrném parkování u obchodního centra.

Vozy Volvo jsou známy svým osobitým charakterem, který varianty Cross Country ještě umocňují. Jedete svižně, ale nemáte potřebu uhánět, spíše si jízdu užít. Můžete se vydat opuštěnou lesní cestou, ale necítíte touhu překonávat překážky nebo nedejbože týrat auto i přírodu třeba v bahnitých pasážích.

Osobitý charakter Volva V90 Cross Country.

Technika pro lidi

V nejnovějším provedení si lze objednat sytém pro ionizaci vzduchu. Uprostřed přírody si ale stejně raději otevřete velké panoramatické střešní okno, abyste ucítili vůni lesa a vlhkost stromového porostu. Takže vychytávky pokročilého klimatizačního systému si schováte až do prašného prostředí města.

Stejně tak je skvělé zaposlouchat se do tónů vypilované soustavy Bowers & Wilkins, jejíž precizně cinkavé výšky a pronikavě zřetelné středy doplňuje hutný bas. Po loňské modernizaci dostaly středové reproduktory nové membrány a hrají ještě přesněji. Ve známých pasážích oblíbených písní objevíte zcela nové tóny, ale tahle kratochvíle je skvělá na dálnici nebo do nudných kolon. Na zatočené silnici jde „volume“ doleva a posádka si raději užije tiché šumění větru nebo otevřeným oknem doléhající štěbetání ptáků.

S respektem k přírodě

Cross Country vás přenese do lůna přírody, kde najednou začnete vnímat úplně jiné hodnoty. Místo jemnosti koženého čalounění a filigránského obšití s nezbytnou švédskou vlaječkou spíše oceníte, že materiál má certifikovaný původ zajišťující šetrné nakládání se zvířaty. Interiéry vozů Volvo už desítky let získávají také pečeť kvality za to, že nevyvolávají alergie ani u citlivých cestujících.

Interiér i menšího modelu V60 Cross Country je nečekaně prostorný, vzadu najde místo urostlý dospělý a stejně tak sem snadno umístíte robustní dětskou sedačku zády ke směru jízdy.

Volva V60 a V90 Cross Country asi nejlépe ztělesňují to, co dělá Volvo Volvem. Jsou to osobité vozy, které poznáte na první pohled: jejich design je elegantní i nápaditý, umí zaujmout, ale nemá potřebu provokovat. Dovezou vás na kraj přírodních krás, ale dál už musíte šlapat hezky ekologicky po svých. Neobvyklá všestrannost a dálkami provoněný zevnějšek i vnitřek dělá z těchto vozů dokonalé parťáky pro každou příležitost, do města i přírody, v létě k vodě a v zimě i do té největší nepohody.

Modely Cross Country vás provezl Michael Kudela s obrazovou dopomocí archivu Volvo Cars.

Nechte se zlákat a domluvte si nezávaznou testovací jízdu některým z modelů Cross Country.

Objednání testovací jízdy