Bezpečí klíčem k budoucnosti

Ikona času doba čtení 6 min

Kde se vidíte za deset let? To je otázka velice oblíbená u personalistů. Chtějí znát naše plány, naše vize i naše touhy. Dlouhodobé plány a cíle jsou totiž důležité, předurčují stabilitu, dávají našemu konání směr, řád i smysl.

Volvo si určilo za cíl stavět automobily nejen krásné a výkonné, ale zároveň i bezpečné. Vizí, s níž automobilka tuto cestu nastoupila, je bezpečné cestování. Zní to jako velice obecné zadání a také to skutečně velice obecné zadání je, to z něj však ve skutečnosti dělá opravdu zásadní úkol. Úkol, na kterém je třeba pracovat celé generace.

Už v roce 1959 zavedlo Volvo svůj patentovaný tříbodový bezpečnostní pás jako standardní vybavení každého vozu.

Začalo to pásem

V roce 1965 přišlo Volvo s bezpečnostními pásy. Dnes je bereme jako naprostou samozřejmost, ale tříbodový bezpečnostní pás znamenal v automobilovém světě doslova revoluci. Pomohl zásadně redukovat následky dopravních nehod a učinil celé odvětví dopravy bezpečnější a přívětivější. A co víc, Volvo věrno svému cíli ihned nabídlo svůj vynález i ostatním výrobcům. Tento krok do dnešního dne zachránil miliony životů.

A tak se začala odvíjet cesta automobilu, bezpečného a spolehlivého způsobu dopravy, nespoutaného jízdními řády. Bezpečí přináší radost a volnost – jen pocit bezpečí umožní člověku naplno prožívat cestu bez obav o své blízké. 

Nárazový test s malým překrytím Volva S90.

Nad rámec povinností

Vývoj pokračoval neúnavně dál. Přišly nové výztuhy, programované deformační zóny, s každým novým modelem rostla míra bezpečí uvnitř vozu. Volvo se stalo synonymem robustnosti a ochrany posádky za všech okolností. 

V roce 2000 bylo slavnostně otevřeno testovací středisko Volvo ve městě Torslanda. Tento špičkovou technologií vybavený areál byl vybudován pro simulaci nárazů jakéhokoli typu, Volvo se totiž zdaleka nespokojí jen s několika normovanými testy. V tomto zařízení byly zničeny stovky a tisíce vozů, jejich oběť však není marná. 

Testovací laboratoř centra bezpečnosti Volvo Cars v Torslandě, které bylo otevřeno už v roce 2000.

S pohledem upnutým vždy dopředu

Podobně jako před lety i nyní Volvo přichází s převratnými novinkami v oblasti bezpečnosti. Postupně vyvíjí nové asistenční systémy a pokročilé stabilizační systémy pomáhají řidiči udržet situaci pod kontrolou i ve skutečně krizových chvílích. Ačkoli se doba, svět i automobily zásadně posunuly, onen prapůvodní cíl zůstal: Volvo nikdy nezapomnělo, na jakou cestu se vydalo, nikdy neztratilo směr. Všechny své poznatky z nárazových zkoušek, zkušenosti a výsledky vývoje bezplatně sdílí s ostatními výrobci. Jen tak je možné dosáhnout maximálního bezpečí pro všechny.

Auta však nejsou jedinými „obyvateli“ silnic a Volvo to velice dobře ví. V roce 2010 se v jeho vozech poprvé objevuje systém automatického brzdění v případě hrozící kolize. A již v roce 2013 dokáže systém bezpečně rozeznat chodce a cyklisty. Kombinace radaru a kamery si skládá obraz okolí a vyhodnocuje možná rizika. 

Komplexní řešení bezpečné a komfortní individuální dopravy, to je cíl pro Volvo v nadcházejících desetiletích.

Silnice i ulice skýtají mnohá úskalí. Současné vozy Volvo nabízejí napříč modelovými řadami kompletní sadu nástrojů a pomocníků, aby byla vaše cesta klidná a bez stresu. Program Inteligentní asistenční technologie podporující řidiče – bez ohledu na to, zda je den, či noc – dokáže rozpoznat vozidla, chodce, cyklisty i velká zvířata, na něž upozorňuje prostřednictvím světelných kontrolek, zvukových výstrah a pulzováním v brzdovém pedálu. Současně předem připraví brzdový systém a v případě nutnosti začne brzdit plnou brzdnou silou. Volvo dokáže samočinně reagovat i při hrozící srážce s protijedoucím vozidlem při odbočení vlevo. 

Systémy, které zachraňují životy

Systém podpory aktivním zásahem do řízení pomůže s efektivním dokončením vyhýbacího manévru. Pokud vaše volvo rozpozná, že jste s vozem přejeli vodorovné značení jízdního pruhu a hrozí zkřížení cesty protijedoucímu vozidlu, automaticky zasáhne do řízení, aby vás vrátilo zpět. Pokud se jiný vůz objeví v protisměru vašeho jízdního pruhu a čelní náraz je nezvratný, systém použije automaticky brzdnou sílu pro odvrácení nebo zmírnění jeho důsledků. 

Cross Traffic Alert – systém varování před křížením cesty jiným vozidlem při couvání.

Systém Volvo Cross Traffic Alert hlídá prostor za vozem, pátrá po přijíždějících autech v kolizním kurzu a v případě hrozícího nebezpečí sám zastaví. Za volantem volvo vám tak nehrozí ani žádné nepříjemné parkovací kolize. 

Technologie se dále posouvá. Volvo XC40 se systémem Cyclist Detection vrací městské ulice zpět cyklistům. Kameře se záběrem 360° okolo vozu neunikne žádná překážka. Inovovaný Pilot Assist v modernizovaných modelech Volvo spolupracuje s mapami a daty získanými online, aby byla jízda ještě komfortnější a bezpečnější a reakce přirozenější. Souhra stroje a člověka je tak nyní prakticky dokonalá.

Volvo sbírá vavříny v hodnocení bezpečnosti prestižních organizací EuroNCAP a IIHS, to však není to, oč tu běží. Vize absolutní jistoty a důvěry v automobil vedou vývojáře dál. Ve spolupráci se společností Luminar připravuje Volvo instalaci senzorické jednotky LiDAR, díky níž vůz uvidí ještě lépe a ještě dál, aby mohl ochránit svou posádku i své okolí. 

Volvo 360c: vize bezpečnosti budoucnosti.

Budoucnost přinese i automobil schopný zcela autonomní jízdy. Ve vývojovém středisku Volvo již vznikají nové technologie, které umožní autu nejen reagovat na vzniklé situace, ale také interagovat se svým okolím, stát se součástí živoucího organismu naší civilizace. První náznaky této doby můžete již nyní spatřit v útrobách konceptu Volvo 360c, studie automobilu budoucnosti.

A kde vidíte sami sebe za deset let? Ať už vaše cesty povedou kamkoli, díky Volvu budou mnohem bezpečnější.

Bezpečnostní vizí Volvo již aplikovanou v praxi i tou plánovanou prováděl Jan Křeček, obrázky doplnil archiv Volvo Cars.