Horko mrazivého severu 

Ikona času doba čtení 6 min

Když mluvíme o severu Evropy, o skandinávských zemích, naše smysly se hned naladí na zdejší specifickou kulturu, vnímání světa i péči o sebe sama. Skandinávský životní styl nabízí nejen soulad s přírodou, ale i nečekaná spojení.

Zatímco v srdci evropského kontinentu jsme si již krajinu do značné míry podmanili, na severu je to docela jiný příběh. Zde, v místech, kde mráz umí být stejně tak krásný jako smrtící, člověk i dnes vidí sílu přírody a cítí potřebu souladu. Tohle jednoduché a čisté spojení člověka a divočiny se poté promítá i do zdejší civilizace, do způsobu, jakým zde lidé žijí a jak vnímají to, kde žijí.

Prosté tvary, jednoduchost v celé své kráse, materiály, které nevznikají samoúčelně, ale přicházejí z okolního prostředí a pomáhají udržet svět zdejších lidí v rovnováze – to vše společně utváří skandinávský styl a silně rezonuje i ve vozech Volvo včetně nového modelu EX30. I on je tak postaven.

Přívětivá tvář 

Čistota tvarů, čistota úmyslů a čistota těla, to jsou elementy vzájemně propojené. Sever nenabízí jen svou drsnou tvář. Temné šero zdůrazní krásu polární záře, mrazivý led odhalí sílu ohně. Kontrasty, které se udržují ve vzájemné rovnováze. Není divu, že právě princip společného působení horka a chladu stojí za jednou z typických severských procedur, která udrží zdejší obyvatele fit – za pravou severskou saunou. V samotném Švédsku jich je odhadem na 300 tisíc, v sousedním Finsku počty překročily milion.

Bastu (švédský výraz pro saunu) najdete snad v každém krytém veřejném bazénu, v centrech volného času a na dalších místech, kde se scházejí lidé. Na rozdíl od té finské bývá švédská sauna suchá, jen s trochou páry. Ale i zde se pobyt v téměř 100stupňové výhni zpravidla zakončuje skokem do studené vody. 

Sílu severského životního stylu, onu moudrost přírodních zákonitostí a tradici zděděnou po předcích a přenesenou do nové doby, můžeme okusit i my. Stačí se naladit na vlnu přímočarosti, očistit svou mysl a vnímat smysly sílu, která se skrývá v jednoduchosti. Ať už tak budeme činit v uklidňujícím interiéru nového Volva EX30 s ambientními programy tematicky spjatými s polární září, půlnočním sluncem a severskou přírodou, či v ozdravném horku sauny, vždy na nás zapůsobí síla očistná právě tak pro tělo jako pro mysl. To je síla severu.

Saunování po česku

A jak jsme na tom se saunováním v České republice? Pojďte se s námi „vypařit“ do horkých interiérů. Právě vychází kniha SAUNA: průvodce světem horkých interiérů, jejímž partnerem je Volvo. 

Unikátní kniha věnovaná fenoménu saunování přináší na 320 stranách výběr 40 nejzajímavějších saun z Česka i Slovenska: od malých privátních potíren až po velké saunové světy. Doplňuje ji 17 dlouhých rozhovorů s architekty, designéry, aromaterapeuty a dalšími zajímavými lidmi ze světa saunování. 

„Po přečtení této knihy bude váš pohled na saunu a vše okolo ní mnohem poučenější,“ říká autor publikace Radek Váňa. „Sauny v sobě spojují architekturu, design a životní styl. Sauna je místo, kde horko, voda a plameny vytvářejí zvláštní symbiózu. Vstup do sauny je jako cesta do jiného světa, kde se všechny naše smysly probouzejí. Horký vzduch nám pročišťuje póry, voda se mění v páru a společně s ohněm v kamnech vytváří atmosféru, která nám umožňuje ponořit se do těchto elementů.“ 

I daleko na jih od Švédska a celé Skandinávie se dají najít parní skvosty a zažít typická severská atmosféra. Vydejte se po České republice objevovat jedinečné sauny. Tady jsou naše tři tipy na výlet.

Saunabox

Kousek za Prahou bydlí na krásném místě s výhledem do krajiny mladá rodina s dětmi. Nedávno si u svého domku postavili jedinečnou designovou privátní saunu, odkud se denně nabízí výhled na stádo koní a krásnou českou krajinou. Tento výhled a taky úlevu od stresu a napětí si můžete užít i vy, když se vypravíte do Želivce. www.saunabox.cz

Infinit Sen 

V malebném ladovském kraji, přesněji v Senohrabech, najdete wellness centrum Infinit Sen, které připomíná tajemnou zahradu plnou magických zákoutí, odstřiženou od běžného světa. Skrývá v sobě pět druhů tajuplných saunových truhel, do kterých je možné vstoupit přes hotel Sen. Vstupem do zahrady se otevírá zcela nový příběh, snové prostředí, místo odpočinku a relaxace. https://sen.infinit.cz

Sauny Vltava

Pokud jste z Prahy a nechcete nikam daleko jezdit, sedněte na tramvaj a po nábřeží dojeďte do Podolí.  Tady se pár nadšenců rozhodlo vybudovat areál, kde zastavíte každodenní sprint, zrelaxujete a zapomenete na starosti běžného života. K odpočinku patří čerstvý vzduch, nestísněné prostory a volnost. Sauny Vltava nabízejí finskou saunu a bylinkovou saunu a k tomu největší saunu v České republice s kapacitou přes sto lidí. Pod vedením Albrechťáka, certifikovaného instruktora metody Wima Hofa, si vyzkoušejte sílu dechu a ledové vody. www.saunyvltava.cz

A pozor, ať už jste v Česku, nebo ve Švédsku, pokud vás někdo pozve do sauny, v žádném případě neodmítejte. Je to čest a projev respektu.

K nahlédnutí do světa saunování vás ve spolupráci s Volvem zve autor nového průvodce po českých saunách Radek Váňa, fotografiemi doplnil archiv Idealab.