World of Volvo: architektonický skvost s pokladem uvnitř

Ikona času doba čtení 6 min

To místo má všechno. Atmosféru. Krásu. Multifunkční využití. A především skýtá pod jednou střechou přehlídku těch nejvíce ikonických vozů značky Volvo. Návštěvu World of Volvo ve švédském Göteborgu byste si rozhodně neměli nechat ujít. 

Vítejte ve světě švédské automobilky

World of Volvo otevřelo své brány teprve nedávno. Grand opening této architektonické udržitelné elegance proběhl letos 14. dubna. A rovnou se zařadil mezi nejlákavější místa, která lze ve švédském Göteborgu navštívit. Autorsky za budovou stojí mezinárodně proslulé studio Henninga Larsena. Muže, jenž navrhl cenami ověnčenou Kodaňskou operu, městskou knihovnu v Malmö či rozsáhlý finanční komplex v Rijádu.

Minimalistickému interiéru dominují přírodní materiály, především dřevo.

Také zde renomovaný dánský ateliér dodržel „larsenovský“ modus operandi. World of Volvo se pyšní kvantem udržitelných materiálů, spoustou moderních technologií a důrazem na světlo. I proto budově dominují masivní okna, která velmi šikovně spojují interiér s vnějškem budovy. To klíčově se však nachází uvnitř.

Majestátní entrée 

V překrásném foyer na příchozí čeká modrý model PV60 z roku 1946 se čtyřstupňovou manuální převodovkou a šestiválcovým motorem. A nejde o ledajaký kousek, neboť patřil švédskému králi Karlovi XVI. Ten jej dostal v roce 1996 ke svým padesátým narozeninám. Vstupní hala ovšem nabízí ještě jeden vůz – a jelikož World of Volvo náramně kombinuje historii se současností a budoucností, jedná se o našlapaný elektromobil EX90 Ultra. 

Ve foyer u dvojice tubusových výtahů si hoví modrý model PV60 s tradičním šestiválcovým motorem s postranními ventily.

Poněvadž World of Volvo není klasické muzeum, ale opravdu multifukční prostor, své místo si zde našla rovněž skvělá kavárna a oficiální obchod značky. V nadupané prodejně zakoupíte oblečení, líbivé doplňky, knihy nebo vyladěné zmenšeniny nejdůležitějších modelů „švédské oceli“. Samozřejmě v prvotřídní a poctivé skandinávské kvalitě s orientací na udržitelnost.

Bezpečnost všude

Přestože energeticky šetrná budova disponuje několika konferenčními sály a naprosto úžasným střešním barem s fenomenálním výhledem, tím kardinálním je perfektní expozice vozů Volvo. Nicméně již samotná konfigurace výstavy si zaslouží pochvalu. Vše startuje interaktivními panely s tvářemi přeživších, jimž vozy Volvo zachránily život. 

Ostatně akcent na bezpečnost se umně line celou trasou expozice. Příchozí se tak dozvídají třeba o historii tříbodového bezpečnostního pásu z roku 1959, který inženýr Nils Bohlin zakomponoval poprvé do modelu PV544. A co víc, společnost Volvo Cars nejednala egoisticky a svůj patent nechala volně k dispozici. Díky tomu tato inovace zachránila již přes milion životů! 

Ve World of Volvo promlouvají k posluchačům ty nejemotivnější příběhy, kdy volva nenechala vyhasnout lidské životy. „Ahoj, jmenuji se Elias. Pořád mám před očima, jak do protisměru přímo proti mně vjela dodávka. Nešlo uhnout. Byl jsem naštěstí připoutaný, a proto můžu nahrát tenhle vzkaz,“ posloucháme z reproduktorů. „Moje jméno je Astrid. Slavily jsme s kamarádkami narození mého syna. Vracely jsme se nad ránem a vjely mimo silnici. Byly jsme ale připásané a přežily to. A můj Tobias tak má pořád mámu,“ zní jeden z nejsilnějších příběhů. 

V hlavní výstavní hale se nacházejí nejlegendárnější modely Volvo. 

Odkazů na bezpečnost je však celá paleta, vše s doprovodem videí, dotykových displejů a audia. Člověk tak nenásilně nasaje informace třeba o tom, že Volvo v roce 1972 opět jako první přišlo s instalací dětské sedačky orientované proti směru jízdy… Jednotlivé bloky jsou tak chytře udělané, že si na své přijdou jak děti, tak dospělí. Z prvenství značky zmiňme ještě kupříkladu první systém airbagů nabízející zvýšenou ochranu cestujícím na předních i zadních sedadlech z roku 1998. Z těch úplně nejčerstvějších pak systém pro porozumění chování řidiče z roku 2023. Tato chytrá „věcička“ se dvěma kamerami umí dešifrovat, zda je šofér rozptýlený, unavený, nebo dokonce pod vlivem alkoholu. 

The first child seat sold to customers was created by turning the front passenger seat around. Adding a padded backrest with straps made sure that the rearward-facing child was kept in place. The solution was sold as an accessory for the recently introduced Volvo Amazon.

Když srdce zaplesá

To nejkouzelnější však dýchá v hlavní hale, úžasně prosvícené díky obřím oknům. Nachází se v ní původní stůl, na němž Assar Gabrielsson a Gustaf Larson položili základy tohoto švédského motoristického klenotu. Hned vedle si lebedí ÖV4 se čtyřválcovým motorem s výkonem 28 koňských sil, vůbec premiérový model značky. Opodál zase Volvo YCC z roku 2004, které se světu poprvé ukázalo na mezinárodním ženevském autosalonu. Interesantní na tomto konceptu bylo, že jej chystal výhradně ženský tým. Designérky připravily estetické a praktické kupé s automatickým parkovacím asistentem a speciálním lakem proti zašpinění.

Nesmí absentovat samozřejmě veleúspěšné Volvo XC90, první SUV značky z roku 2002. Šlo o auto, které se pyšnilo systémem ochrany při převrácení vozu. V Americe si dokonce vysloužilo ocenění „North American Truck of the Year“ za rok 2003. Legendu kousek vedle doplňuje o něco extravagantnější model: Elbil s tříramenným volantem z roku 1976, první elektromobil značky s dojezdem 50 kilometrů. V kontrastu s tímto „baterkovým“ prckem potom lze obdivovat nákladní vůz F88 s robustním podvozkem, spolehlivým fungováním a komfortní kabinou. Každý si tu zkrátka a dobře najde svého favorita.

Koncept Volvo Elbil představila automobilka na podzim roku 1976. Elektrický vozík dosahoval nejvyšší rychlosti 70 km/h.

Exponáty doplňují i čtivé texty. Za zmínku jednoznačně stojí ten u modelu 240: „Rok 1974 byl pro Švédsko velmi významný. Na jaře vyhrála ABBA se svým hitem Waterloo pěveckou soutěž Eurovision Song Contest, osmnáctiletý Björn Borg porazil tehdejší tenisovou elitu a Volvo představilo jeden ze svých nejdůležitějších modelů.“ A kdo chce více akce, může si odskočit k ovládání velkokapacitního bagru nebo do větrné komory, kde zažije opravdu extrémní podmínky. Zážitků totiž World of Volvo na ploše 22 000 metrů čtverečních nabízí opravdu nespočet. Už taky vyrážíte?

Svět Volva přiblížili slovem Tomáš Hadač a obrazem Petra Doležalová a archiv World of Volvo.

Děti si užijí pořádnou zábavu při ovládání bagru.