Intuitivnější a bezpečnější ovládání vozu – díky rozhraní Google

Ikona času doba čtení 5 min


Součástí záměrů, které nedávno odhalila automobilka Volvo Cars ohledně konstrukce chystaných modelů, je spolupráce se společností Google na uživatelském rozhraní. Palubní systém OS Android Automotive zajistí přehlednost a dokonalé propojení s mobilním telefonem.

Nový koncept Volvo Recharge umožňuje nahlédnout do interiéru teprve chystaných modelů Volvo.

Zas o kus lepší

Své příští Volvo si telefonem odemknete, jednotlivé funkce vyvoláte snadno dostupnými příkazy nebo hlasovými povely, vše snadno propojíte přes aplikace. Příští generace automobilů Volvo přinese revoluci do intuitivního ovládání, které je pro vozy švédské značky tak typické.

Již současné modely vynikají osobitým palubním systémem, který s pomocí svisle orientované dotykové obrazovky umožňuje nalézt řadu funkcí v přehledných menu. Společnost Volvo Car Group se navíc nedávno stala první automobilkou, která představila palubní systém OS Android Automotive, který používá aplikace Google Assistant, Google Maps a Google Play. Nové ovládání ale posune měřítka mnohem dál.

Palubní systém jako další obrazovka mobilního telefonu? Proč ne: známé prostředí usnadní ovládání funkcí, to hlavní se řidič dozví z přehledné obrazovky a průhledového displeje.

V jednoduchosti je krása

Základem budoucího uživatelského rozhraní bude snaha o maximální zjednodušení nejdůležitějších funkcí, které řidič používá. Vývojáři společností Volvo Cars a Google pracují na tom, aby uživatelský zážitek byl co nejlepší. A to i díky minimalistickému pojetí interiéru, o němž leccos napověděla studie Volvo Recharge.

Před řidičem bude malý a přehledný displej s těmi nejdůležitějšími parametry. Zásadní údaje se budou také promítat na průhledový neboli head-up displej přímo do zorného pole řidiče. Naopak ve snadném dosahu i spolujezdce se nachází rozměrná dotyková obrazovka, ovládající kompletní informační a zábavní systém. Tento infotainment nabídne zcela nové možnosti.

Koncept Volvo Recharge: síla jednoduchosti a účelnosti.

Hasem nebo dotykem

Bude zde uplatňován princip, že vše, co posádka potřebuje vědět, by mělo být snadno dostupné buď dotykem, nebo hlasovým příkazem. Žádná z informací, kterou bude nutné získat okamžitě, nebude zanořena hluboko v nabídkách, takže pro její zobrazení nemusí řidič nebo spolujezdec sahat na displej vícekrát.

Technický ředitel automobilky Henrik Green vysvětluje: „Díky důslednější integraci designu a technologického vývoje jsme dosáhli značných pokroků především z hlediska bezpečnosti, vyváženosti a jednoduchosti. Jsme přesvědčeni, že nám to pomůže vytvářet ještě lepší vozy Volvo a současně i nastavit nový standard v této oblasti.“

Podoba uživatelského prostředí, jež vzejde se spolupráce společností Volvo Cars a Google, je postavena na jasném rozdělení informací podle jejich důležitosti pro řidiče.

Telefon v autě a auto v telefonu

Kromě displejů uvnitř vozu bude příští generace plně elektrických modelů Volvo nabízet také pokročilé propojení s mobilním telefonem. Stejně jako je již dnes běžná bezkontaktní platba telefonem, bude možné s vysokou úrovní zabezpečení vůz mobilem odemknout a využít jej k propojení se vším, co moderní doba umožňuje.

Samozřejmostí se stane snadné přenášení cílů navigace a kontaktů. Ale také vyhledání volné nabíjecí stanice a platba za dobití či propojení s prvky chytré domácnosti, s nimiž má Google bohaté zkušenosti. Rovněž zajistí komfortní funkce vzdáleného přístupu do vozu, ať už pro doručení zásilek do kufru auta, nebo pro ohřátí či vychlazení interiéru zaparkovaného vozidla.

Koncept Volvo Recharge představuje také nový designový jazyk značky. Plochá podlaha poskytuje více prostoru a lepší pozici pro sezení všech osob uvnitř vozu.

Podobně jako systém a aplikace mobilního telefonu půjde jednoduše aktualizovat také softwarové vybavení v automobilu. Všechny elektrické modely Volvo získají vzdálený přístupe (OTA), s jehož pomocí lze automaticky nahrát nové programové verze a funkce. Uživatel tak bude mít i bez návštěvy servisu zajištěno, že si jeho vůz zachová nejnovější standardy.

Nový vlastní systém: VolvoCars.OS

Naprostou novinkou se stane vlastní operační systém automobilů Volvo. Švédská značka se rozhodla pro jeho vývoj kvůli tomu, že programové vybavení se stává čím dál komplexnější a důležitější součástí moderních vozů. Vlastní software zajistí bezpečnost, rychlé uvádění aktualizací a optimalizaci všech funkcí. Díky tomu už automobily nebudou jen stárnout, ale naopak časem získávat nové vlastnosti a vylepšení.

Vlastní software zajistí bezpečnost, rychlé uvádění aktualizací a optimalizaci všech funkcí.

Operační systém VolvoCars.OS bude představovat zastřešující systém elektrických vozů, do něhož se začlení různé automobilové i cloudové operační systémy používané ve Volvu. Mezi tyto operační systémy budou mimo jiné patřit také palubní infotainment Android Automotive OS, QNX, AUTOSAR a Linux.

Víc hlav víc ví

Výhodou vlastního operačního systému je rovněž možnost zapojit vlastníky vozů do zlepšování funkcí a uživatelského rozhraní. Systém bude navíc navržen tak, aby využíval méně separátních čipů a všechny operace soustředil na mimořádně výkonné řídicí jednotky. První vůz, uvedený v roce 2022, tak bude mít pouze tři hlavní počítače.

Koncept Recharge je manifestem čistě elektrické budoucnosti společnosti Volvo Cars.

Společnost Volvo Cars si k vývoji přibrala přední specialisty v oboru. Nvidia zajistí vývoj hlavních palubních systémů, hardwaru a čipů, Google dodá infotainment a softwarové nástroje. Budoucí modely Volvo tak přinesou další posun v tom, co automobil může svým uživatelům nabídnout.

Konektivitu zítřka značky Volvo představil Michael Kudela, fotografiemi doplnil archiv Volvo Cars.