Velká překvapení malého SUV 

Ikona času doba čtení 5 min

Kdyby vám zavázali oči, posadili vás za volant a pak vám oči zase rozvázali, ani byste nepoznali, že sedíte v XC40. Tohle kompaktní SUV je totiž uvnitř (skoro) stejně propracované jako jeho větší bratříčci – jen si prohlédněte jeho krásné dekory, pohlaďte si jemnou kůži a uciťte chlad hliníkových detailů. Prostě si plnými doušky vychutnávejte tu prémiovou atmosféru.

A až se pak rozjedete, můžete si užívat podobně vynikající výhled na silnici a přehled o okolním provozu díky zvýšené řidičské pozici, stejně jako pocit bezpečí daný dojmem robustnosti vozu. Volvo XC40 zkrátka přináší plnohodnotný SUV zážitek, jen v kompaktním balení – se všemi jeho výhodami.

Třeba lehkostí pohybu, kdy hbitěji projíždí zatáčkami, snáz vklouzne do mezer v provozu a obratněji se proplétá těsnými uličkami v centru. Také parkování je hračka, protože se snadno vejdete i do prostor, kam byste velké SUV těžko vmáčkli. Navíc je ohromná radost ho řídit.

Nenáročný vytrvalec

Další potěšení vás čeká u benzínky. Menšímu autu totiž stačí menší a méně hladový motor. Ten pod kapotou XC40 může mít výkon 163 koní (varianta B3) nebo 197 koní (silnější B4) a díky efektivnímu elektrickému dopingu a chytré automatické převodovce si vystačí s nějakými šesti litry paliva každých sto kilometrů. Což vám s 54litrovou nádrží dává dojezd kolem 900 kilometrů na jedno natankování. Takže k té benzínce budete muset nejspíš jen jednou za pár týdnů…

A těch pár týdnů si budete jezdit jako v peřince. XC40 totiž pluje po asfaltu komfortně, klidně a tiše, jeho motor si při běžném tempu jen spokojeně vrní a hladce řadící automatická převodovka nenápadně žongluje s kvalty. Pohodu na palubě tak vůbec nic nekazí a vy si můžete užívat zážitek z cesty a společnost vašich blízkých.

Malý vůz, velké bezpečí

A abyste si ji mohli užívat s ještě větším klidem v duši, postará se XC40 nejen o vaše pohodlí, ale také vám dodá potřebný pocit bezpečí. Vedle sebejistých jízdních vlastností za všech podmínek ztělesňuje XC40 také tradiční bezpečnost vozů Volvo, podpořenou armádou elektronických andělů strážných, kteří pomocí radaru, kamer a senzorů sledují prostor kolem vozidla. Dokážou tak aktivně zabránit všem možný nehodám od drobných ťukanců z nepozornosti při poskakování v zácpě až po velmi nebezpečné situace s kličkujícími cyklisty či chodci bez rozmyslu vskakujícími do vozovky.

Přáli bychom vám, abyste tuhle technickou vymoženost nikdy nepotřebovali (i když nepochybujeme, že ji v dnešním hustém a divokém provozu oceníte). Co si však určitě užijete, je přehledný a intuitivní infotainment založený na službách od firmy Google – najdete tu tak všechny své oblíbené aplikace v čele s chytrou online navigací, která vás vždy hladce dovede do cíle.

Pravé volvo

I kompaktní XC40 je tedy opravdovým SUV a plnohodnotným členem rodiny Volvo. Je prostorné a praktické, přátelské a nenáročné, moc hezky jezdí a příjemně se řídí. A hlavně vám dodá pocit bezpečí, jistoty a výjimečnosti, který od vozu švédské značky očekáváte. A který si zasloužíte.

Přitom nevyjde ani draho! Model XC40 totiž koupíte díky současným akčním cenám již za 825 000 Kč, případně si ho můžete pronajmout na operativní leasing s měsíční splátkou 11 245 Kč (s DPH).

Chytrá efektivita

Benzínový turbomotor si k nízké spotřebě vypomáhá elektřinou. 48V mild hybridní ústrojí za jízdy sbírá přebytečnou kinetickou energii a dokáže s ní podpořit spalovací motor při potřebě silnější akcelerace (motor má tak živější reakce na plyn) nebo ji využít pro pohon palubních systémů při zhasnutém motoru. Automatická převodovka navíc umí za jízdy bez plynu vyřadit a nechat tak auto volně plachtit. Když k tomu za volantem přidáte trochu citu, plynulosti a předvídání, můžete s XC40 jezdit skutečně velmi úsporně. Pokud ale chcete jezdit ještě úsporněji a přitom pohodlněji, hladčeji, tišeji a s ohledem na životní prostředí, můžete sáhnout po čistě elektrické variantě EX40.

Do tajů Volva XC40 vás zasvětil Martin Janský s fotografickým doprovodem Lukáše Kukly.