Volvo EX30: malé rozměry, velké významem

Ikona času doba čtení 7 min

Není mnoho značek, které by svým zákazníkům mohly nabídnout tak jednotnou a ucelenou řadu modelů. V roce 2015 to byl model XC90, který přinesl nové rozložení interiéru, nový designový jazyk i nové pojetí pohonu. Ne každý v té době věřil ve správnost nastolené cesty. Čas ale ukázal, že nejen Volvo XC90, ale i každý další představený model, který se jím nechal inspirovat, byl trefou do černého. 

Švédský minimalismus, orientace na přírodní materiály a snaha promítnout severský životní styl do automobilu a vtisknout pocity elegance a bezpečí do každého jednoho kusu auta, to byl skutečně úspěšný mix. Dnes tu ale máme rok 2024: pro značku, která touží zůstat vizionářem ve světě individuální dopravy, nastal čas posunout se dál.

Nepřehlédnutelný benjamínek

Volvo EX30 nenahrazuje žádnou ze stávajících modelových řad. Ani nemůže. Auto takto kompaktních rozměrů sjíždělo z výrobních linek švédské automobilky naposledy před deseti lety. Jeho velikost však rozhodně nezrcadlí jeho plány. EX30 má totiž pořádně velké ambice. Chystá se nabídnout něco, na co trh zkrátka nemá odpověď. Prémiový plně elektrický kompaktní crossover s cenou a výkony, jaké nemají obdoby.

První dojem je rozhodně dobrý. Vidím před sebou jednoznačně volvo, o tom nemůže být pochyb. Je tu typická ozdoba masky chladiče, jsou tu přední LED světla stylizovaná do tvaru „T“, zadní lampy šplhající po C sloupku vzhůru, aby elegantně a zároveň dravě ohraničily ostře zkosenou záď… Je to volvo – a zároveň není. Je jiné. Je dravé, drzé, neotřelé. Jako každá nová generace ve všech rodinách i EX30 přináší nový pohled na svět, nové hodnoty, nové možnosti.

Například ta samotná maska chladiče je pryč. Zcela nové jsou i některé barvy, třeba energizující Moss Yellow, inspirovaná lišejníky rostoucími na skalách podél švédského západního pobřeží – něco takového působí mezi stávajícími modely jako učiněná drzost.

Maximální minimalismus

A to jsme ještě nenakoukli dovnitř. Říkal někdo, že interiéry Volvo charakterizuje severský minimalismus? Ten opravdový totiž přichází až teď, v kabině EX30. Tady někdo pořádně uklízel. Všechno nepotřebné je pryč. Reproduktory z výplní dveří, všechna ta tlačítka, otočné ovladače, dokonce i řadicí páka či přístrojový štít. Nezmizelo to ale jen tak bez rozmyslu, kvantitu nahradila kvalita a důmyslnost v každém detailu.

Tak například zmíněný audiosystém. Závody v počtu reproduktorů se už výrobcům začaly maličko vymykat z rukou, přitom méně je někdy více. Ve spolupráci se specialisty Harman Kardon zde konstruktéři využili celou palubní desku, vložili do ní unikátní soundbar a v kombinaci s chytrým subwooferem v podběhu zadního kola vytvořili jedinečný prostorovězvukový zážitek.

Středobodem palubní desky je displej infotainmentu. Ten je zcela nový, založený na platformě Android. Na chytré telefony už jsme si dávno zvykli, je čas přesednout do chytrých aut. EX30 je elektromobil, údajů důležitých pro řidiče je méně, je tedy zbytečné rozdělovat je mezi více obrazovek. Obzvlášť když ta jedna je tak jednoduchá a přehledná. Na ní si tak kromě základních jízdních parametrů můžete užívat své oblíbené streamovací aplikace a využívat mapových podkladů Google. Jednoduše a intuitivně, právě jako třeba v telefonu. 

S citem k přírodě

Nové jsou i materiály uvnitř EX30. Důraz na kvalitu zůstává víc než patrný, už samotná chladivě kovová solidní klika dveří doslova vyzařuje poctivost, zároveň se tu ale myslelo také na životní prostředí. Celý interiér je striktně veganský, velký podíl tu mají recyklovatelné a především recyklované materiály – těch je v kabině až 30 %. Čistý design i čisté svědomí. Především tu ale cítím vzdušnost a volnost. Možná k tomu svým dílem přispívají ambientní programy zahrnující osvětlení a zvuk inspirované severskou přírodou, svůj podíl má jistě i úžasná skleněná střecha.

Jak jsem již zmínil, Volvo EX30 je elektromobil. A existují hned tři varianty pohonu. Už ta úplně základní – Single Motor s pohonem zadních kol – nabídne úžasných 275 koní, prostřední Single Motor Extended Range k tomu přidá dojezd prodloužený na 475 kilometrů na jediné nabití. A potom je tu ještě Twin Motor Performance. Stále se bavíme o automobilu postaveném na filozofii značky Volvo, autě, jehož základními hodnotami jsou bezpečí, spolehlivost, komfort a kvalita. Tohle je ale drzé volvo, volvo nové generace, volvo pro novou generaci řidičů. Proto ke všemu tomu přidává ještě dynamiku, na jakou jsem dosud u této značky neměl možnost ani pomyslet. Pohon všech kol vystřelí EX30 z nuly na sto kilometrů za hodinu během pouhých 3,6 vteřiny! 

Rychle, tiše, pohodově

Znamená to, že tohle volvo je spíše splašenou krabičkou na kolech než tím pohodovým přístavem bezpečí, jaký od švédské značky čekáme? Ale vůbec ne. Zjednodušené ovládání, dobře nastavené řízení i podvozek společně s nenapodobitelnou hladkostí a bezprostředností elektrického pohonu zde vyústily v jeden jediný kombinovaný vjem. Volvo EX30 je auto, které se zkrátka dobře řídí. Všechno je tu tak snadné! Během chvilky jsme s tímhle žlutým dravečkem nejlepší kamarádi, proplétání se městským provozem už najednou není stresující, je to zábava!

To všechno tedy vypadá skutečně dobře a dobrého obchodníka hned musí napadnout palčivá otázka – co za to? Kompaktní prémiové a technologiemi přetékající auto, elektromobil s dynamickými parametry zavedených sportovních vozů věhlasných značek, tohle všechno jistě něco stojí. Jenže ono ne. Základní cena již tak štědře vybaveného a výkonného Volva EX30 startuje na částce 869 000 korun a ani to nejsilnější a nejlépe vybavené provedení se nepřehoupne přes 1,2 milionu. 

Zejména pro podnikatele je nyní pořízení elektromobilu atraktivní: kromě odečtu daně mohou využít dotaci od Volva ve výši 200 000 Kč a dostat se tak třeba u Volva EX30 na částku 518 182 Kč bez DPH. A další finanční podporu až do 150 000 Kč mohou získat na dobíjecí infrastrukturu.

Volvo vstupuje do nové éry. Plně elektrický model Volvo EX30 nám poodhaluje, jak bude budoucnost značky vypadat. A já za sebe musím říct, že pokud toto je budoucnost automobilismu, jsem na ni už teď připraven a nemůžu se dočkat. 

Ulicemi jarní Prahy provezl nové Volvo EX30 Jan Křeček a fotila je u toho Petra Doležalová.

EX30 vás pozná

Volvo EX30 rozpozná majitele, když jste v jeho blízkosti. Stačí jen mít u sebe svůj mobilní telefon a inovovaný systém bezklíčového zamykání se o vše postará. Sám odemkne zámky dveří i zavazadlového prostoru, nastaví váš profil řidiče, stačí jen nastoupit a vyrazit na cestu.

EX30 vám zvedne náladu

Model EX30 přichází s unikátním programem náladového osvětlení inspirovaného severskou krajinou. Relaxační programy s tématy polární záře, letního západu slunce a mnohých dalších, doplněné jemnými tóny hudby, vám pomohou načerpat novou energii i po náročném dni.

EX30 chrání

Nové Volvo EX30 je vybaveno soustavou čidel, která monitoruje okolí vozu, a dokáže tak rozeznat například blížící se cyklisty. Pokud se někdo ve voze chystá otevřít dveře, ozve se akustická výstraha, což pomůže zabránit nepříjemné srážce.

Nechcete si také vyzkoušet nejmenší volvo? Domluvte si nezávaznou testovací jízdu v EX30.

Objednání testovací jízdy