Zaměřeno na cyklisty

Ikona času doba čtení 4 min

V rámci nárazových zkoušek už automobily Volvo narážely do lecčeho. Do pevných i deformovatelných překážek, do sloupů, jiných automobilů, nákladních aut i figurín představující chodce. Snad jediné, co ve výčtu laboratorně prováděných karambolů chybělo, byla srážka s cyklistou. Tedy až do teď…


Další cenné spojenectví

Volvo myslí na cyklisty už nějaký ten čas, jeho senzory detekují jízdní kola a chytré bezpečnostní systémy na ně umí adekvátně reagovat. Nyní však má automobilka ještě větší ambice – chce chránit cyklisty před následky dopravních nehod, když přes všechna opatření přece jenom dojde ke střetu automobilu s jízdním kolem. Proto se spojilo s přední švédskou značkou zaměřující se na výrobu sportovní a bezpečnostní výstroje – společností POC. Výsledkem má být celosvětově první série nárazových testů, které prověří účinnost bezpečnostních přileb při kolizi s automobilem. 

Testy k ochraně zdraví i životů

Dopravní nehody, kdy se auto srazí s cyklistou, často končí vážným zraněním nebo smrtí, proto chce Volvo tomuto typu dopravních nehod předcházet pomocí technologií aktivní bezpečnosti. Názorným příkladem je systém detekce cyklistů s funkcí automatického brzdění plnou brzdnou silou. Ten prostřednictvím palubní kamery a radaru rozpozná cyklistu, v případě bezprostředního rizika srážky na něj řidiče upozorní a eventuálně nabídne svoji pomoc v podobě automatického brzdění. Poslední výzkumný projekt automobilky zahrnuje celou sérii speciálně navržených nárazových testů, které se odehrávají v proslulém centru Volvo Cars pro výzkum bezpečnostních technologií v Göteborgu. Cílem je porozumět mechanismům závažných a dlouhodobě léčených zranění cyklistů. 

„Ačkoli jsou certifikační standardy nezbytné, nikdy by neměly omezovat naši ochotu překračovat jejich parametry a hledat lepší a inovativnější způsoby, jak snížit následky různý typů nehod.“ Oscar Huss, ředitel produktového vývoje ve společnosti POC


Dosud se testování helem nevěnovala taková pozornost, několikrát se s novou helmou třísklo o beton a to bylo vlastně vše. To se však teď mění Přilby POC mají konečně na hlavách nasazeny pokusné figuríny. Figuríny potom dělají to, co umí nejlépe –  naráží do vozu Volvo při různých rychlostech a z různých úhlů. Zkoušky vycházejí ze stávajících norem pro testování systémů pro ochranu hlavy chodců, což umožňuje přímo srovnat výsledky nárazů s helmou a bez ní.

Získané zkušenosti pomohou společnosti POC vyrábět přilby, které cyklistu při střetu s automobilem ochrání mnohem lépe. A z projektu těží samozřejmě i sama automobilka: výsledky testů využije ke svému dalšímu vývoji bezpečnostních technologií a opatření.


Víc hlav…

Společnost POC se svou pověstí značky, která se nespokojuje s konvenčními znalostmi a zaměřuje se na nové výzkumy, je přesně tím typem partnera, který odpovídá filozofii automobilky Volvo. Obě společnosti se zaměřují na vědecké projekty a inovace, které by vedly k novým způsobům, jak snižovat počet nebo dopad nehod. 

Mimochodem, tento projekt není první spoluprací mezi zmíněnými společnostmi. Již dříve spojily své síly v rámci pilotního projektu, jehož smyslem bylo propojit cyklistické přilby s palubním automobilovým systémem za účelem snížení počtu dopravních nehod. Na současném programu se pak vedle POC a Volvo Cars podílejí také Královský technologický institut KTH, MIPS a společnost Autoliv. Projekt je částečně financován švédskou vládní agenturou Vinnova a jeho výsledky budou veřejně k dispozici.

O novém testování bezpečnostních přileb píše Pavlína Zelníčková, názorně na fotografiích a ve videích ukazuje Volvo Cars.