Phillip Lim a Volvo otáčejí kormidlem módního světa: směrem k odpovědnému luxusu

Ikona času doba čtení 4 min

Co se stane, když spojí síly výrobce prémiových automobilů a slavný módní designér? Světlo světa uvidí elegantní taška na víkend vytvořená z nejnovějších udržitelných materiálů.

Ostatně, Lim pod hlavičkou své ikonické módní značky 3.1 Phillip Lim není v prosazování udržitelné módy žádným nováčkem. Pomineme-li značné využití recyklátů v jeho kolekcích, který módní nadšenec nezaznamenal také jeho přepychové flitrované šaty vytvořené z vodních řas s neutrální uhlíkovou stopou? 

Víkendová taška od 3.1 Phillip Lim a Volvo Cars.

A třebaže se udržitelnost ve světě luxusní módy stala během posledních pár let kouzelnou mantrou a právě v tomto segmentu se novým přístupům meze nekladou, zcela nový materiál Nordico vyvinutý švédskou automobilkou pro interiéry svých vozů hvězdného designéra doslova uhranul. 

Známý módní návrhář a jeho taška z materiálu vyvinutého v první řadě pro interiéry vozů Volvo.

Udržitelná novinka

„Nordico je perfektní materiál. Je neskutečně pružný, má vlastnosti podobné nejkvalitnější kůži. Věřím, že inspiruje i další módní značky, aby razantně přehodnotily skladbu svých materiálů. Včetně mě samotného,“ pálil do vlastních řad americký návrhář s čínskými předky pro listopadové vydání módního magazínu Marie Claire.

Udržitelný prémiový materiál Nordico se stane nedílnou součástí elektrických volv počínaje letošním stylovým modelem C40 Recharge. V interiéru plně nahrazuje kůži a má ambici nastolit zcela nový standard pro budoucnost designu prémiových vozů. Tvoří jej textilie vyrobené z recyklovaných PET lahví, biomateriálů z udržitelného lesního hospodářství ve Skandinávii a recyklovaného korku z vinařského průmyslu.

V interiéru Volva C40 Recharge kůži nenajdete.

A jak postupoval kreativní proces navrhování kabely? „Volvo vyrábí krásná auta s integritou. Vezměme nový model C40 Recharge, to je skutečně sexy vůz, navíc minimalistický. Vytkl jsem si za cíl vytvořit takovou tašku, která k autu perfektně pasuje,“ říká tvůrce, který patří k hlavním jménům americké módy nového milénia. 

S opravdovostí

Lim vycházel z kabely s názvem 31 Hour Series z kolekce vlastní značky 3.1 Phillip Lim. „Tato naše taška na víkend je zcela multifunkční. Říkáme, že je určena světoobčanům. Tedy těm, kteří hodně cestují a pracují, ale věnují se i spoustě koníčkům. Na to všechno mají jen čtyřiadvacet hodin času. S nadsázkou tvrdíme, že model 31 Hour Series zákazníkům přináší šest hodin navíc. Vejde se tam vše, co potřebují a po čem touží. A to se odrazilo při tvorbě tašky pro Volvo. Při výrobě jsme ovšem byli zodpovědnější.“

Nejen z udržitelného materiálu, ale také praktická a s jedinečným designem. Taška přesně v duchu značky Volvo.

Navzdory současnému trendu udržitelných materiálů ve světě módy zůstává slavný návrhář opatrný a vyhraňuje se vůči častému greenwashingu ze strany výrobců. „Pokud bychom k naší spolupráci přistupovali jako k nějakému zelenému trendu, zničilo by to celý záměr,“ vysvětluje. 

„Nejde o to, vytvořit trend, který bude dobře vypadat na instagramu, ale o produkt, který perfektně souzní s naší současností a jejími potřebami. Úkolem nás návrhářů je být zodpovědnější. To ale neznamená opustit naše sny a nápady, jen k nim přistupovat daleko kreativněji,“ uzavírá návrhář.

Jednu z těchto elegantních tašek z limitované edice nyní můžete vyhrát i vy. Zapojte se do soutěže časopisu Dolce Vita. Stačí vyplnit soutěžní formulář.

Pozvánku Tomáše Otty do světa odpovědné módy doplnily fotografie z archivu Volvo Cars.