Volvo: auto, které poslouchá na slovo

Ikona času doba čtení 5 min

Možná jste si na to už také zvykli: hlasovým povelem můžete v televizi třeba spustit svůj oblíbený klip na kanálu YouTube, aniž byste složitě zadávali pokyn na ovladači. Hlasem jde rychle vyhledat cokoli na internetu anebo nadiktovat esemesku, ne-li celý e-mail… Zařízení, která dovedou „poslouchat“ příkazy, je ovšem stále více. Včetně například domácích přehrávačů nebo aktivních reproduktorů, které díky integrovanému mikrofonu a spojení s internetem umějí hotové divy a zodpovědět nejednu otázku.

Stačí dát přes Google pokyn, aby volvo začalo topit, a za chvíli můžete nastupovat do vyhřátého vozu se skly bez námrazy.

Hlasové ovládání funguje už léta také v automobilech včetně vozů Volvo (byť u nich zatím není dostupná čeština). U nových modelů švédské automobilky, které používají rozhraní od společnosti Google, však dojde k přímé integraci se všemi zařízeními podporujícími ovládání prostřednictvím aplikace Google Assistant. S vaším autem se tak dokáže spojit třeba právě malý reproduktor v kuchyni. Majitelé volv budou mít možnost využívat integraci se zařízeními podporujícími Google Assistant jako první.

Volvo? Zapni prosím topení…

V praxi to vypadá asi takto: na mobilu vám cinkne zpráva, jestli můžete naplánovanou schůzku posunout o hodinu dřív. Naprogramovaný čas, kdy se spouští topení ve voze, by tedy nepomohl. Ale stačí prostřednictvím jakéhokoli propojeného chytrého zařízení, které je kompatibilní s technologií Google Assistant, auto „požádat“, aby spustilo topení hned. Za chvíli můžete odjíždět v plném pohodlí.

Seznam dostupných příkazů se přitom bude do budoucna stále rozšiřovat. Můžete si třeba ověřit zamčení vozu. Nabízí se také řada možností spojených s nabíjením elektricky poháněných modelů, jako je odložené nabíjení do doby, kdy je levný tarif. Nebo spuštění nabíjení tak, aby byl vůz nabit těsně před odjezdem.

„Společnost Volvo Car Group se stala první automobilkou, která ve svých vozech zavedla technologii a služby Google. Nyní se chystáme jako první integrovat palubní systém se zařízeními podporujícími funkce Google Assistant,“ popisuje Henrik Green, produktový ředitel ve společnosti Volvo Cars. „Tato integrace umožní zákazníkům jednoduše a bezpečně spravovat funkce jejich vozu bez ohledu na to, zda jsou doma, nebo na cestách.“

Spolupráce Volva a Googlu přináší nevídané možnosti, jak propojit auto, mobilní telefon a další chytré produkty. Z automobilu se tak stává svého druhu nejvšestrannější mobilní zařízení.

Volvo? Pobav mě, nudím se!

Další službu, která se chystá do interiérů nejnovějších modelů Volvo, je přehrávání videí z kanálu YouTube. Oblíbený zdroj klipů, dětských či zábavních pořadů nebo instruktážních videí se tak stane první platformou pro přehrávání videí, kterou bude možné prostřednictvím obchodu Google Play stáhnout do vozů Volvo. 

Brzy si budete moci ve vozech Volvo naplno užít také streaming videí z YouTube.

Jak lze u Volva očekávat, vše je podřízeno bezpečnosti, a tak přehrávání videa bude dostupné jen u stojícího vozu. Ovšem zvláště u elektromobilů, které představují budoucnost značky, se taková funkce může hodit při delších přestávkách potřebných k nabíjení. Čas potřebný pro dobití vozu budou mít řidiči nyní možnost strávit sledováním živých přenosů, zpráv, různých pořadů nebo nejnovějších videí od svých oblíbených tvůrců.

A pokud bude vůz vybaven vyhlášenou audiosoupravou od společnosti Harman Kardon, nebo dokonce referenčním hifi systémem Bowers & Wilkins, nebylo by divu, kdyby zákazníci trávili ve svých vozech nejen u nabíječek více času než dřív. Umíte si představit lepší místo ke zhlédnutí nejnovějšího klipu s prémiovým ozvučením?

Volvo u studie Recharge odhalilo také koncept interiéru chystaného nástupce modelu XC90.

Auto jako top mobilní mobilní zařízení

Ne, to není překlep: z Volva se díky propojení s Googlem stává skutečně mobilní zařízení, které umí totéž, co váš chytrý telefon nebo tablet, ale zatímco jejich mobilita závisí na vás, s digitálně propojeným automobilem je to jinak – ten vám mobilitu zajistí.

Nové technologie a nároky na zpracování obrovského množství dat však kladou velké nároky také na hardwarové vybavení, které musí v autě splnit ještě více požadavků než v počítačích. Proto se společnost Volvo Cars spojila se světovým výrobcem čipů Qualcomm, aby mohl vzniknout palubní systém, který se díky svému výkonu stane špičkou ve své oblasti. Novinka slibuje dvakrát větší výpočetní výkon a až desetkrát rychlejší grafiku.

Volvo Car Group využívá počítačové platformy Snapdragon Cockpit Platforms společnosti Qualcomm Technologies, na nichž běží systém Google Android Automotive, optimalizovaný pro připravovaná plně elektrická vozidla značek Volvo a Polestar. Automobilové platformy Snapdragon jsou navrženy jako vysoce výkonná počítačová centra. Splňují velmi vysoké nároky na grafiku, zvuk a umělou inteligenci při velmi nízké spotřebě elektrické energie.

Snapdragon: o patřičný výpočetní výkon se postará nová generace palubní elektroniky.

V současné době jsou tyto systémy určeny pro SUV Polestar 3, které bude již brzy představeno, a pro připravované plně elektrické SUV společnosti Volvo Cars, které výrobce slibuje odhalit ještě letos. Fanoušci Volva se mají nač těšit!

Poznámka: Hlasové příkazy zatím nelze zadávat česky, dostupnost českého jazyka závisí na společnosti Google.

Do blízké budoucnosti automobilové konektivity nahlédl Michael Kudela, fotografie dodal archiv Volvo Cars.