Každou minutu skončí ve světových oceánech jedna korba nákladního auta plná plastů. Podle odborníků je množství plastového odpadu v oceánech už tak obrovské, že jen fyzické čištění pláží přestává stačit.
Tak například australské pobřeží. Kdysi bylo bohaté na mangrovové porosty, které přispívají k čistotě životního prostředí. Jejich kořeny vytvářejí bohaté a složité ekosystémy pro mikroorganismy, které jsou rozhodující pro zdraví našich oceánů, protože pomáhají odfiltrovat znečišťující látky včetně těžkých kovů. Ale v přístavu v Sydney byly přírodní břehy nahrazeny umělými, plochými betonovými koryty, na kterých mikroorganismy nemohou žít.
Volvo proto přichází s nápadem, jak tento stav řešit. Pomoct má živoucí mořská hráz.
Životodárné betonové kořeny
V tomto projektu spojila švédská automobilka své síly se sydneyským institutem námořní vědy a s melbournským designovým studiem Reef Design Lab. Živoucí mořskou hráz (Living Seawall) tvoří unikátní betonové dlaždice, jejichž design vznikl na 3D tiskárnách. Dlaždice jsou vyztuženy 100% recyklovanými plastovými vlákny a jsou připevněny k plochému povrchu stávající hráze v přístavu Sydney jako velká podvodní skládačka vytvářející umělý porost původních mangrovových kořenů, který by měl postupně poskytnout nový domov živým čističům.
A skutečně již po týdnu od své instalace byla živoucí stěna mořské hráze osídlena ústřicemi a dalšími organismy, které se živí nečistotami. Další dvě desetiletí zde budou vědci pečlivě sledovat množství nově vzniklých mikroorganismů a celkovou kvalitu vody.
Ozdravování planety: Volvo začíná u sebe
Vybudování živoucí hráze v přímořské oblasti Sydney je dalším krokem na cestě švédské automobilky k ozdravení modré planety. Společnost Volvo Cars se již počátkem roku 2018, dlouho před přijetím obecných usnesení na vládních a dalších úrovních, zavázala nahradit veškeré jí užívané jednorázové plastové předměty. Od kelímků v kancelářích po nádobí ve firemních kantýnách tak vbrzku nenajdete kus umělotiny. Pít a jíst se odteď bude z papíru, dřeva či celulózy.
Již po týdnu od instalace speciálních dlaždic byla živoucí stěna mořské hráze osídlena ústřicemi a dalšími organismy, které se živí nečistotami.
V rámci regaty Volvo Ocean Race automobilka organizuje čištění pláží, zajišťuje veřejnou ekologickou osvětu a také financovala vědecký program, který s pomocí soutěžních jachet mimo jiné měřil i množství mikroplastů v oceánech.
Volvo Cars byla také jako jediná automobilka pozvána na summit G7 Ocean Partnership Summit, kde podpořila Chartu o plastech v oceánech.
Pomocnou ruku planetě podává Volvo i dalšími konkrétními závazky: čtvrtinu dosavadních plastových dílů budou ve všech nových modelech Volvo tvořit recyklované materiály, na silnice vyjede milion elektrických vozidel značky a veškeré továrny švédské automobilky budou provozovány s neutrální uhlíkovou stopou… A to vše nejpozději do roku 2025!