E.V.A.

Protože každý člověk je na prvním místě.

Ikona času doba čtení 5 min


Když se podívám z okna, vidím rušnou ulici plnou automobilů. Velká i malá auta různých tvarů a značek. A napadá mě otázka – co je v každém autě to nejdůležitější? Tuto otázku si lidé v automobilovém světě pokládají často. Ale odpověď jim uniká. Je tím nejdůležitějším motor? Kvalitní podvozek? Prostorná kabina? Přitom je to tak prosté. Podívejte se na ta auta okolo sebe ještě jednou. Tím nejdůležitějším a nejcennějším v každém autě je jeho posádka. To jsou lidé, naši přátelé, naše rodina.

Osobní vesmír

Automobil je naším soukromým světem, místem, kde můžeme být sami sebou. Dává nám svobodu pohybu a zároveň je naším vlastním prostorem. Ve svém autě si můžeme zpívat, i když to vůbec neumíme, můžeme odbočit na tajemnou silnici do neznáma, kterou jsme už od dětství chtěli prozkoumat, můžeme se vydat napříč kontinentem nebo jen do sousedního města za přáteli. V autě můžeme trávit moře času. A proto je skutečně důležité cítit se tu komfortně a především – bezpečně. Náš svět musí být chráněn před nástrahami světa venku. Světa, který je nejen krásný, ale umí být i krutý.

Kampaň k iniciativě E.V.A. získala za svůj mimořádný význam a neotřelé ztvárnění Grand Prix, dva zlaté a jednoho stříbrného lva na přehlídce Cannes Lions. Tento festival kreativní komunikace je v reklamním oboru považován za nejvýznamnější mezinárodní soutěž. Video reklamní agentury Forsman & Bodenfors pro společnost Volvo zaujalo porotu kategorie kreativní strategie především realizací velmi silného příběhu.

Nehody, které pomáhají

Automobilka Volvo již čtyřicet let pečlivě sleduje nástrahy silničního provozu a velmi dbá na ochranu posádky. Před šedesáti lety zavedlo Volvo do svých automobilů bezpečnostní pásy, které od té doby zachránily nespočet životů. A výzkum stále pokračuje, nikdy se nezastaví. Snaha ochránit posádku, to nejcennější, co na světě máme, nezná hranic. I proto přichází iniciativa E.V.A.

E.V.A. znamená Equal Vehicles for All, dává si tedy za cíl chránit všechny bez rozdílu. Volvo sleduje následky reálných nehod, které se skutečně dějí. V reálném provozu reálným lidem. Díky oněm letům zkušeností a rozsáhlé databázi skutečných nehod má Volvo jedinečné podklady pro další vylepšování ochrany posádky.

Bezpečí pro každého…

Jedním z poznatků získaných pečlivým studiem 43 tisíců nehod je i fakt, že ideální ochrany se doposud dostávalo jen ideálním postavám, tedy těm, které se nejvíce přibližují proporcím testovací figuríny. Lidé jsou však mnohem rozmanitější než figuríny pro nárazové testy. Proto se technici Volvo začali zabývat mimo jiné otázkou, jak uzpůsobit ochranu posádky všem. Nová sedadla chrání naši krční páteř, ať jsme velcí, nebo malí. A to stejné platí pro airbagy, výztuhy i bezpečnostní pásy. To vše proto, aby náš soukromý svět uvnitř našeho auta byl skutečnou oázou bezpečí. 

… nejen pro Adamy, ale i pro Evy

Z uvedeného výzkumu také vyplývá, že ženy byly v rámci analyzovaných nehod zastoupeny ve stejném poměru jako muži. Vzhledem ke stavbě a pevnosti těla je u nich vyšší pravděpodobnost poranění například krční páteře či hrudníku, proto inženýři Volva užívají ve svých testech i ženské figuríny. Ale nedosti na tom – skupinou, u níž hrozí unikátní riziko, jsou těhotné ženy. Aby získali více informací o matkách a jejich nenarozených dětech, vyvinuli ve Volvu celosvětově první figurínu těhotné ženy pro nárazové testy. Jedná se o počítačový model, který mimo jiné umožňuje studovat, jak se těhotná cestující při nárazu pohybuje a jaký vliv má bezpečnostní pás na ženu i její plod.

Začalo to pásem

A bezpečnostní pásy Volvo? Ty již zachránily více než milion životů. To už je opravdu úctyhodné číslo. A protože lidské zdraví je hodnotou, která stojí vysoko nad nějakým konkurenčním bojem či soutěží, odhodlalo se Volvo k radikálnímu kroku. E.V.A. hovoří o ochraně všech bez rozdílu. A tak se skutečně děje. Volvo v rámci iniciativy E.V.A. uvolnilo výsledky svého výzkumu celému světu již v rozsahu více než sta různých dokumentů. Všem jsou tak k dispozici poznatky, díky nimž bude posádka každého auta v bezpečí. Protože lidé jsou tím nejdůležitějším. Jsou to naši přátelé, naše rodina. Na nich jediných skutečně záleží.


Lidé jsou však mnohem rozmanitější než figuríny pro nárazové testy. Například ženy jsou rizikem poranění krční páteře či hrudníku ohroženy více než muži!

Informace sesbíral, sepsal a nyní předkládá Tomáš Racek. Obrázky pocházejí z archivu Volva.