Kdo jednou vyzkoušel jízdu na elektřinu, se zájmem sleduje, jak velký je podíl ekologických jízd a o kolik se sníží spotřeba spalovacího motoru. Majitelé plug-in hybridů Volvo mají všechny tyto údaje v přehledné podobě neustále po ruce: přímo v telefonu.
Data jako na zavolanou
Nejefektivnější způsob, jak provozovat dobíjecí neboli plug-in hybridní automobily, je pravidelně dobíjet palubní akumulátory. Ideálně kdykoli je příležitost: přes noc během parkování, přes den v zaměstnání, odpoledne během nákupu. Díky tomu lze u moderních systémů, jaké používá například nové Volvo V60 T6 Recharge, zajistit i v kopcovité české krajině a i s tak dynamickým, prostorným a bezpečným vozem reálný dojezd mezi 45 a 50 kilometry. U řady uživatelů díky tomu na spalovací motor dojde až o víkendové cestě na chalupu. A leckdy ani to ne.
K co nejčastějšímu dobíjení a využívání ekologického potenciálu všestranného hybridu naplno vybízí i nová verze aplikace Volvo On Call určená pro chytré telefony. Díky ní mají uživatelé vozů Volvo stále po ruce informace o tom, jakou vzdálenost ujeli v režimu čistě elektrické jízdy a jaká je jejich spotřeba elektřiny a paliva.
„Věříme, že stejně jako krokoměr pomáhá lidem více se pohybovat, pomůže našim řidičům zpětná vazba o jejich jízdním stylu jezdit udržitelnějším způsobem,“ je přesvědčen Björn Annwall, ředitel regionu EMEA společnosti Volvo Cars. „Plug-in hybridní automobily chápeme jako taková elektrická vozidla na částečný úvazek. Jejich přínosem je podporovat lidi ve změně jízdních návyků a pomoci jim přesunout se k plně elektrickým vozům.“
Přítel na telefonu
Aplikace Volvo On Call toho ovšem umí mnohem víc. Majitelé plug-in hybridních vozů s pohonem Recharge mají díky ní přístup k doplňkovým funkcím, jako jsou vyhřátí či ochlazení interiéru na dálku, odložené nabíjení, ověření stavu dobití akumulátoru či vyhledání nejbližší nabíjecí stanice. A také si mohou nastavit připomenutí připojení nabíjecího kabelu v případě, že se nacházejí poblíž uloženého nabíjecího místa.
Praktické funkce dané propojením telefonu a automobilu ovšem ocení nejen majitelé elektrifikovaných vozů. Přes aplikaci si můžete ověřit stav paliva v nádrži nebo spustit odkudkoli nezávislé topení – třeba v zimě ze sjezdovky. Než se dostanete na parkoviště, máte vyhřátý interiér a okna bez námrazy.
U modelů Volvo s automatickou převodovkou vyrobených od roku 2015 lze prostřednictvím systému Volvo On Call na dálku také spustit motor a nechat vyhřát nebo ochladit kabinu. Což oceníte třeba předtím, než s malými dětmi nastoupíte do vozu stojícího na rozpáleném parkovišti.
Skvělou možností je propojení s navigací v automobilu. Jestliže chcete, aby byl po nastoupení do vozu navigační systém připraven na cestu, stačí do něj před cestou prostřednictvím aplikace Volvo On Call odeslat cílovou destinaci. Přímo v aplikaci si můžete s předstihem zvolit cíl a zjistit tím odhadovanou dobu jízdy. Mimoto jsou zde k dispozici informace o možnostech parkování v okolí cíle vaší cesty. Místo, kde pak chcete zaparkovat, jednoduše odešlete z aplikace přímo do svého vozu a můžete vyrazit.
Haló, je zamčeno?
Užitečná je funkce, díky níž zjistíte, zda jste auto zamkli. Kdybyste to náhodou zapomněli, můžete vůz na dálku zajistit. Parkujete doma a někdo z rodiny potřebuje dětskou sedačku, která je uzamčena ve vašem voze? Přímo z porady ve firmě nebo víkendové cesty v horách jej můžete na dálku naopak odemknout a následně opět zabezpečit.
Aplikace mimo jiné slouží jako přístup k uživatelské příručce, kterou tak máte neustále po ruce. Díky spojení softwaru v telefonu a ve voze získáte informace o potřebné údržbě, a s využitím dat si dokonce můžete vést deník jízd, ať už pro služební, nebo soukromé účely. Důležitou bezpečnostní funkcí aplikace Volvo On Call je také výstraha v okamžiku, kdy se spustí alarm automobilu.
Do užitečné aplikace nahlédl Michael Kudela a svá zjištění doprovodil fotografiemi z archivu Volvo Cars.