Nedávno vyhlášená strategie Volvo Cars naznačuje, jak v následujících letech a desetiletích propojí byznysové aktivity s elektrifikací a udržitelností. Ale nejen to, také se ukázkově řídí švédskou životní filozofií zvanou lagom.
Přiměřeně, přiměřeně…
Snad všude na světě mají lidé svůj způsob, jak najít životní spokojenost. Kupříkladu Angličané mají své „jolly“, obyvatelé Havajských ostrovů „aloha“ a Japonci zase „wabi-sabi“. Ve Švédsku pro cestu ke spokojenému žití užívají termín „lagom“. Pro Švédy je nesmírně důležitý. Naplňuje pro ně každodenní přístup k životu a Švédové se mu učí již od dětství. Lagom je příslovce vyjadřující stav věcí, jež jsou prostě „tak akorát“. Zkrátka v dokonalé rovnováze.
Švédové dělají věci lagom, vyváženě, mají to ve své DNA. Lagom je odvozeno od slova lag neboli „mužstvo“. Podle místního folkloru používali Vikingové frázi laget om („kolem mužstva“), když nechali kolovat roh s medovinou a ujišťovali se, aby na všechny zbylo. Jinými slovy: aby nikdo neměl moc ani málo.
Tak akorát Volvo
Celé to jednoduše pochopíte při letmém pohledu na současnou modelovou řadu Volva. Pomyslete si cosi o oslím můstku, ale musíte uznat, že jeho vozy jsou jak luxusní, tak vysoce funkční. Mimořádně výkonné, ale i bezpečné a příkladně udržitelné. Zkrátka harmonicky lagom.
Design je ale jen jednou z částí švédského lagom v praxi Volva. V automobilce všechny kroky dlouze promýšlejí, než se do nich pustí. Vezměte si jen před několika dny vyhlášenou strategii značky na desetiletí dopředu. To je přesně ten případ.
Zdánlivě radikální oznámení vzbudilo rozruch. Jedni jsou z něj nadšení, další se hrozí. (To ale lagom není, to jsou čiré emoce.) Vášně budí informace, že od roku 2030 budou volva už jenom elektrická. Žádné spalovací motory, ale ani hybridy. Navíc se budou postupně prodávat jen online. Pojetí zprávy je přitom zcela příkladně lagom. Čím to je? Vysvětlím.
Ve jménu klimatu
Volvo „páchá“ vše pro udržitelnost. Je to dokonce nyní stejně podstatná hodnota jako již erbovní bezpečnost. Pokud nejste imunní vůči klimatickým změnám – respektive důvěřujete-li vědcům, nikoli pábitelům –, nepochybujete, že je to krok správným směrem. Bez udržitelnosti to v budoucnu nepůjde v žádném lidském konání.
Udržitelnost ale neznamená uskromňování. Stejně jako elektrické auto neznamená slabý výkon. Často právě naopak. „Elektrifikace je klíčem k udržitelnosti,“ říká generální ředitel Håkan Samuelsson v úvodu prezentace nové strategie. V překladu: spalovací motory jsou z hlediska životního prostředí trvale neudržitelné. „Vyrovnaný“ lagom číslo jedna. Navíc, kdo nyní neinvestuje do elektřiny, s tím v budoucnu nikdo nebude obchodovat, ujede mu vlak. Lagom číslo dva.
Nejen po bránu továrny
Taktéž automobilka do roku 2040 plánuje stát se klimaticky neutrální, tedy kompletně bezemisní. Nároky na udržitelnost bude postupně uplatňovat nejen pro vlastní závody, ale i pro veškeré svoje dodavatele. OSN jasně uvedla, že zásadní klíč k tomu, aby lidstvo po celém světě do roku 2050 uměle neprodukovalo žádné emise a současně se globální oteplování udrželo pod 2 °C, tkví v přechodu k mobilitě s nulovými emisemi.
„Volvo Cars chce využít této příležitosti a přetransformovat se rychleji než jiné značky,“ říká k tomu šéf strategie Volvo Alexander Petrofski. A připouští: „Jestli to vyjde, jednoduše nevíme. Vše záleží na náladě našich zákazníků, my se přizpůsobíme.“ Klasický lagom.
Nahlédnout do lagom světa Volvo umožnil Tomáš Otta s pomocí fotografií z archivu automobilky.