Ještě tišší, pohodlnější a výkonnější plug-in hybridní Volvo XC60

Ikona času doba čtení 5 min

Elektromobilita není něco, čeho byste se měli bát. Ve skutečnosti má pro většinu řidičů přichystanou spoustu užitečných výhod. Přesvědčit se na vlastní kůži bez omezení s ní spojených můžete za volantem plug-in hybridního Volva XC60 Recharge, které kombinuje to nejlepší z obou světů.

Severská pohoda

Řídit Volvo XC60 je prostě požitek. Pohodlně se rozvalíte v křesílku, vychutnáváte si příjemné prostředí perfektně zpracované kabiny plné jemné kůže, chladivého hliníku a dřevěných doplňků, plujete si krajinou a užíváte si pohodu za volantem. Každé volvo vyzařuje typicky severský klid, že se vám nervy při jízdě zklidní a tep spadne o deset úderů za minutu. Dokonalá terapie po náročném dni v práci nebo jako relax o víkendu.

Zvlášť pokud řídíte XC60 ve verzi Recharge s nejmodernějším plug-in hybridním pohonem, který uklidňující duši vozů Volvo dokonale podtrhává. Elektrický pohon totiž přináší naprosto bezhlučnou a hladkou jízdu, takže se můžete ponořit ještě hlouběji do tůně uklidňujícího ticha nebo si můžete zcela nerušeně vychutnat své oblíbené skladby znějící z reproduktorů prémiového audia.

Zelená s pojistkou

Ani z praktického hlediska se pro vás v zásadě nic nemění. Plně nabitá baterie vám totiž zajistí až 77 kilometrů čistě elektrického dojezdu, což většině majitelů s rezervou pokryje každodenní dojíždění. Pak stačí po příjezdu domů nebo do práce připojit auto k wallboxu nebo i k obyčejné 230V zásuvce, a než budete odjíždět, budete mít znovu plně nabito.

A když vám elektřina dojde, nemusíte zoufat – prostě naskočí spalovací motor a jedete dál. Volvo navíc u svých plug-in hybridů zachovává plnohodnotnou nádrž, ze které však hybridy díky podpoře elektřiny usrkávají skromněji. Místo omezení vám tak elektrifikované vozy Volvo přinášejí víc svobody. A ještě více výhod a zážitků…

Tichá a hladká jízda

Zkušenosti s řízením elektrifikovaných aut má již čím dál víc řidičů a všichni do jednoho oceňují jízdu nerušenou hlukem motoru a nepřerušovanou řazením. Elektrický motor pracuje zcela neslyšně, má skoro telepaticky rychlé reakce a táhne souvisle jako startující letadlo. Výsledkem je velice tichá a hladká jízda, která se perfektně hodí k uklidňujícímu prostředí vozů Volvo. Za volant tak budete usedat ještě raději než dříve.

Úsporný provoz

A to i proto, že vás cestování bude stát méně. Těch 77 elektrických kilometrů vás totiž při domácím dobíjení bude stát pouhých 66 korun (podle vašeho elektrického tarifu, pokud máte na střeše soláry, můžete jezdit také klidně „zadarmo“). Čili jezdíte pod úrovní 1 Kč za kilometr, což je bezkonkurenční hodnota. Ušetříte i na benzínu, protože hybrid dokáže spořit i bez elektřiny ze zásuvky – s XC60 Recharge tak můžete jezdit v průměru za nějakých 6,5 litru.

Vysoký výkon

Elektromotor a spalovací motor umí táhnout za jeden provaz, dohromady tak produkují kombinovaný výkon až 455 koní. Toto početné stádo XC60 Recharge vystřelí z klidu na stovku za pouhých 4,9 sekundy, ještě zajímavější je pak pružné zrychlení podporované bleskovou reakcí a silným zátahem elektřiny. Jeden z nejúspornějších modelů Volvo tak patří zároveň k těm nejrychlejším.

Pohon všech čtyř kol

Benzínový motor pohání přední kola, elektromotor zase ta zadní – spolu se tak starají o bezpečný pohon všech čtyř kol přinášející větší jistotu zvláště při horších trakčních podmínkách. Elektromotor instalovaný na zadní nápravě a trakční baterie ukrytá ve středovém tunelu nejen neomezují prostor pro posádku, ale také zlepšují rozložení hmotnosti mezi nápravy a pomáhají snížit těžiště. Plug-in hybridní modely Recharge tak na silnici působí ještě jistěji a obratněji.

Dokonalé využití energie

Chystáte se na delší cestu a chcete energii z baterie využít co nejefektivněji? Nemusíte nic plánovat, Volvo to udělá za vás. Stačí zadat cíl vaší cesty do navigace, vůz sám analyzuje celou trasu a rozvrhne, kdy má větší smysl jet na elektřinu a kdy na benzín. Z města se tak vymotáte s pomocí elektrického pohonu, aby se na dálnici nebo ve stoupáních práce chopil benzínový motor, a zbylou elektřinu si pošetříte na poslední část cesty vedoucí po okreskách a v ulicích města.

Ideální teplota

Nastupovat v létě do rozpáleného auta nebo v zimě do vymrzlého není žádná velká radost. Při nabíjení můžete ale využít možnosti naplánovat si odjezd a temperovat kabinu, takže ráno sednete do vozu s příjemnou interiérovou teplotou a navíc s plným dojezdem. Perfektní!

Plug-in hybridy Volvo tak kombinují to nejlepší ze světa elektrického pohonu s lehkostí soužití se spalovacím motorem. Jsou ekologicky šetrnější a přinášejí vyšší efektivitu, přitom vás nenutí měnit návyky a nijak vás neomezují v rozletu. Stále se můžete zcela volně rozjet do světa za novými zážitky a zkušenostmi. Bez plánování, bez komplikací, bez starostí. Jen ještě úsporněji, ještě svižněji, ještě tišeji a ještě komfortněji. Je to zkrátka ještě větší požitek…

Výhody Volva XC60 Recharge přiblížil Martin Jánský s podporou fotografií Lukáše Kukly.

Specifikace modelu XC60 Recharge