Návrat ke kořenům

Volvo V60 je jako setkání se starým známým.

Ikona času doba čtení 6 min

Proplétám se ulicemi velkoměsta směrem k jeho okraji a připadám si velmi originálně. Může za to auto, za jehož volantem se nacházím a které se tolik liší od masy uniformních crossoverů kolem. Není to ani okruhový speciál, ani víkendová hračka, ani překoňovaný supersedan s omračující cenovkou. Je to „obyčejný“ kombík.

Rodové rysy

Nová V60 je pokračovatelkou rodu s více než šedesátiletou historií plnou tak výrazných osobností, jako jsou Volvo 240 či 740. V otázce přímého následnictví to ale zas tak jednoduché nemá. Jakkoli by se nabízela návaznost na model V60 první generace, pohled na dlouhou nízkou siluetu a výrazně vertikální záď odkazuje ještě kousek dál – k ikonickému rodinnému povozu V70. Číslovka sice neodpovídá, ale podobnost mezi oběma auty není čistě náhodná: nová V60 má být ideovým nástupcem kombíku, který se stal synonymem pro bezpečnost, prostor a pohodlné cestování.

Zatímco se krajina za oknem zbarvila ohnivými odstíny podzimu a panorama města definitivně mizí ve zpětném zrcátku, vzpomínám na jedno ze svých minulých volv – právě V70 v tmavě modrém odstínu. Za dunění naftového pětiválce jsem si v ní vezla domů prvního potomka a o pár let později ji obrečela při totálce na Jižní spojce…

Lepší než kdy dřív

Dnes sedím v autě, které ještě voní novotou, přesto má v sobě uzamčeny roky vzpomínek, zkušeností a zážitků. Je to jako setkání se starým známým. Všechno je na něm povědomé, nyní však lepší než kdy dřív. Vzhled si zachoval vyhraněný názor, přesto dokonale zapadá do představ o moderním voze. Jen se podívejte na ty hladké, protáhlé linie.

Auto vyzařuje sebevědomí bez vychloubání a luxus bez okázalosti – zvenčí i uvnitř. Design ani v nejmenším neevokuje agresi či dravost. V60 je jako uhlazený gentleman, který považuje hovory o tvrdé dřině zajišťující fyzickou kondici za nevhodné, až trapné. 

Přiměřeně, přiměřeně…

Víte, co je lagom? Jde o švédský výraz pro „přiměřeně“ nebo „tak akorát“. Je to přesně to, co uvidíte, když se rozhlédnete v kabině nové V60. Ve skandinávsky čistém interiéru nenajdete jedinou nepřesnost, jediný ošizený materiál, jediný kompromis. Zároveň vás auto nechce ohromit přepychem. Šéf může být jen jeden – a tím je samozřejmě řidič. Auto jen dělá vše, aby mu šéfování usnadnilo.

Velín v podobě obřího, vertikálně orientovaného displeje skrývá všechny funkce, které vás v souvislosti s jízdou napadnou. Pod minimalistickými liniemi palubní desky musí být mnohakilometrový labyrint kabelů, zvenčí se však všechny technologické zázraky jeví nenuceně a samozřejmě.

Hlídání slepého bodu, sledování dopravního značení a k tomu chytrý asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist, s nímž projedete město z jednoho konce na druhý, aniž byste zasáhli do řízení jinak než povinným dotykem na volantu. Fascinující? Ohromující, až děsivé? Kdepak. Všechno vnímáte jako tu nejpřirozenější věc na světě.

Jako hodinky

Stejně přirozená je jízda samotná. Taky jste nesouhlasně reptali, když Volvo oznámilo, že do žádného z nových modelů nedostanete víc než čtyři válce? Sešlápněte plyn excelentní strojovny s označením T6 – a všechny předsudky okamžitě hodíte z okna. Uvnitř motoru o objemu pouhých dvou litrů se palivo proměňuje v sílu 310 koní za pomoci kompresoru a turbodmychadla. Výsledkem spolupráce všech tří zúčastněných je plynulá výkonová křivka bez sebemenšího prodlení.

Tyto novinářské třesky plesky vás však za volantem nové V60 nebudou zajímat ani za mák. Motor má tu pozoruhodnou vlastnost, že vás zbaví veškeré touhy pochopit, jak vlastně funguje. S osmistupňovou automatickou převodovkou tvoří dokonale sehraný tým, který bez otálení plní veškeré řidičovy pokyny.

V60 nemáte potřebu hnát do zatáček, jako by vám hořelo za patami. Ne že by si při takovém zacházení stěžovalo – na pobídku pravou nohou reaguje ochotně a nenuceně. I v prudkých zatáčkách má pod kontrolou pohyb karoserie, a jakkoli je na limitu mírně nedotáčivé, při běžné (i hodně svižné) jízdě zanechává dojem neutrality a přesnosti. Chcete jet rychle a ofenzivně? Auto splní váš požadavek korektně a jakoby nic. Ale proč to dělat? Jezděte raději pomaleji, žijte déle.

Sebevědomí bez vychloubání a luxus bez okázalosti. Prostě uhlazený gentleman.

Pro radost

Vracím se do Prahy. Kola polykají kilometry dálnice s tlumeným hučením a znavené děti na zadních sedadlech spokojeně oddechují. Přála bych vám vidět ty pohledy, když otevřely dveře auta a ovanul je příjemně teplý vzduch. Včas jsem si vzpomněla a prostřednictvím aplikace Volvo On Call pustila topení s dostatečným předstihem. Není hezčí pocit, než když po dlouhém výletu poskládáte utahané tělo do měkkých kožených sedadel a zabouchnete za sebou těžké dveře. Myšlenky na otravnou cestu domů si tentokrát musely najít jiného výletníka. Já se na tu svoji těšila. 

Nová V60 je výjimečná cestovní kapsle, ve které si budete užívat každou minutu. Netvrdím, že učiní vaši rodinu šťastnější, vaše děti hodnější a práci uspokojivější. Co vám ale slíbit můžu, je, že si během každé cesty – ať vede kamkoli – aspoň jednou řeknete: Vlastně se vůbec nemám špatně.

O radost z jízdy ve Volvu V60 se podělila šéfredaktorka webu Autíčkář.cz a spolupracovnice Volvo magazínu Viola „Zlokočka“ Procházková. Fotografiemi povídání oživila Petra Doležalová.

Domluvte si termín na testovací jízdu a vyzkoušejte Volvo V60 na vlastní kůži.

Objednání testovací jízdy