Nejbezpečnější Volvo

Ikona času doba čtení 7 min

Nové Volvo EX90 je mnohem víc než pouhý dopravní prostředek. A není „jen“ dosud nejvyspělejším vozem Volvo, ale současně se jedná o vstupenku do širšího ekosystému služeb a funkcí, které udělají život snazší, zábavnější a příjemnější a umožní maximálně využívat všechny výhody, jež přechod na plně elektrický pohon nabízí. Vítejte v nové éře.

Seznamte se: Volvo EX90.

Volvo EX90

Kudy se bude odteď Volvo ubírat, ukazuje na svém prvním „novodobém“ modelu, představeném 9. listopadu ve Stockholmu. Volvo EX90 je novou vlajkovou lodí značky a jako takové nabízí řadu „nej“ ve všech ohledech.

„Model EX90 ztělesňuje naši vizi velkého rodinného SUV elektrického věku,“ uvedl novou jedničku značky její generální ředitel Jim Rowan. „Zrozeno jako elektrické a definováno pokročilou výpočetní technologií demonstruje Volvo EX90 budoucnost našich vozů s ohledem na bezpečnost, technologie, udržitelnost, design a vytvoření osobnějšího jízdního zážitku pro každého z našich zákazníků.“

Plně elektrické sedmimístné SUV je navrženo tak, aby porozumělo svému okolí i svému řidiči. Navíc bude díky průběžnému učení se z nových dat a pravidelným bezdrátovým over-the-air aktualizacím softwaru stále chytřejší a bezpečnější. A také vůbec prvním modelem značky připraveným pro budoucí autonomní řízení bez nutnosti dozoru.

„Integrovat do vozu LiDAR tak, aby vypadal dobře a současně mohl nabídnout optimální využití z hlediska bezpečnosti, bylo skutečnou výzvou,“ říká T. Jon Mayer, ředitel pro design exteriéru. „Jedná se o pomyslné oči vozu, a aby ,viděly‘ co nejlépe, rozhodli jsme se umístit LiDAR ve střešní linii, kde bude dosahovat maximální efektivity.“

Jeho vnější a vnitřní senzorické technologie vytvářejí kolem vozu a jeho posádky pomyslný ochranný štít. Souhra řady kamer, radarů a laserového senzoru LiDAR propojených s centrálním „mozkem“ Nvidia Drive s vlastním softwarem automobilky umožňuje sledovat okolí v reálném čase v rozsahu 360°. Ve dne i v noci tak vůz zaregistruje jakýkoli předmět (i černou pneumatiku na černé silnici na 120 metrů) nebo člověka (toho až na 250 metrů) s předstihem dostatečným na varování a včasné vyhnutí se překážce, a to i při dálničních rychlostech. 

Vyhledání požadované destinace, streamování oblíbené hudby, instalace preferovaných aplikací a využívání dalších funkcí spojených s konektivitou jsou díky intuitivní konfiguraci hračkou.

Vně i uvnitř

Ochranné rámě nabízí EX90 i uvnitř vozu. Speciální senzory a kamery, zpracovávající informace na základě vlastních algoritmů, jsou schopny rozpoznat a změřit míru koncentrace lidského pohledu. Tato technologie umožňuje zjistit, jestli řidič náhodou není nebývale nepozorný, unavený nebo jinak nesoustředěný, například z nečekaných zdravotních důvodů, což dosud nebylo ve vozech Volvo možné. Takového řidiče pak nejdřív upozorní jemným „šťouchnutím“ a pak naléhavěji. V krajním případě se vůz dokáže sám „odstavit“ u krajnice a přivolat pomoc.

Světlomety v provedení Thorova kladiva na vás přátelsky „zamrkají“, když se přiblížíte k vozu.

Další novinkou je vnitřní radarový systém, který pomáhá předejít bohužel ne tak vzácným situacím, kdy by nedopatřením zůstalo ve voze zavřené dítě nebo domácí mazlíček, což zejména v letních parnech může představovat jejich ohrožení. Senzory rozmístěné po celé kabině včetně zavazadlového prostoru rozpoznají sebenepatrnější pohyb, třeba i jemné dýchání batolete, a těsně před zamčením vozu na to upozorní. Eventuálně se spustí klimatizace, která pro pozapomenutého tvorečka v autě bude udržovat příjemnou a bezpečnou teplotu do návratu roztržitého dospělého.

Na čalounění v interiéru byl použit zcela nový materiál Nordico. Jedná se o textilii vyrobenou z recyklátu, jako je například plast z PET lahví, a také z biomateriálů z odpovědně spravovaných švédských a finských lesů. Mezi atributy tohoto materiálu patří progresivní charakter a technologická vyspělost.

Jako počítač

Tento vůz je zkrátka supervýkonný počítač na kolech. Jádrem jeho řídicího systému s technologií Nvidia Drive jsou platformy Xavier a Orin, které spolupracují s vlastním softwarem vyvinutým Volvo Cars. Ten ovládá většinu klíčových funkcí od bezpečnostních systémů přes infotainment až po správu akumulátoru.

Díky kombinaci nejmodernější počítačové platformy Snapdragon® Cockpit Platforms s vizualizačními schopnostmi softwaru Unreal Engine – což je 3D nástroj vyvinutý společností Epic Game a využívaný pro provoz některých z celosvětově nejrozšířenějších počítačových her – nabízí EX90 bleskově rychlý výpočetní výkon a vysoce kvalitní grafiku palubních displejů a head-up displeje.

Na centrálním displeji a na displeji za volantem se zobrazují informace chytrým způsobem, který si lze dále přizpůsobit vlastním požadavkům: intuitivní a adaptivní rozhraní umožňuje uložit požadované preference a následně je snadno vyvolat jedním klepnutím v oblasti zcela nové kontextové lišty.

Centrální 14,5″ displej v podobě tabletu „na výšku“ představuje jeden z nejlepších systémů infotainmentu s integrovanými službami Google, včetně handsfree hlasového asistentu Google Assistant, navigace Google Maps a dalších oblíbených aplikací, které lze stáhnout z obchodu Google Play. Široká škála integrovaných aplikací a služeb Google zahrnuje také možnost na dálku ovládat vůz z pohodlí domova. 

Volvo EX90 je kompatibilní i s bezdrátovým rozhraním Apple CarPlay nebo Android Auto. Dokonalý smyslový požitek pak zajistí audiosystém Bowers & Wilkins s technologií Dolby Atmos a reproduktory integrovanými v hlavových opěrkách.

25 reproduktorů Bowers & Wilkins ve Volvu EX90 nabízí 3D prostorový zvuk mimořádné kvality.

Soužití s Volvem EX90 usnadňuje aplikace Volvo Cars pro chytré telefony nabízející jeden přístupový bod k široké škále služeb a funkcí, od vyhledání nejbližší veřejné nabíjecí stanice po odemknutí vozu pomocí bezklíčového přístupu (díky technologii „telefon jako klíč“ lze vůz automaticky odemknout i mobilem – stačí se s ním přiblížit k vozu).

Věrné svému severskému původu

Chytré funkce a nejnovější technologie si samozřejmě zaslouží také odpovídající „balení“. Volvo EX90 nabízí jeden z nejpříjemnějších a nejelegantnějších automobilových interiérů na současném trhu. Je plný přírodních, recyklovaných a odpovědně získaných materiálů, které potvrzují, že je Volvo Cars opět o krok blíž svému cíli stát se do roku 2040 klimaticky neutrální společností fungující na principech cirkulární ekonomiky.

Volvo ohlásilo začátek nové éry. Bude elektrická, nabitá nejmodernějšími technologiemi a ještě bezpečnější než doposud.

EX90 je důkazem, že to Volvo s touto deklarací myslí vážně, aniž by jakkoli utrpěly jízdní kvality: je plně elektrické, jeho dva motory a 111kWh akumulátor nabízejí výkon 380 kW (517 koní), max. točivý moment 910 Nm a dojezd na jedno nabití až 600 kilometrů. A mimochodem, z 0 na 80 % kapacity akumulátoru se nabije během 30 minut.

Model EX90 je prvním volvem hardwarově připraveným na obousměrné nabíjení.  Tato technologie umožní vytvořit z akumulátoru vozu přídavný zdroj energie, který najde využití například pro napájení domácnosti, různých elektrických zařízení nebo jiného elektrického vozu Volvo.

V neposlední řadě je Volvo EX90 prvním vozem značky připraveným na obousměrné nabíjení. To umožní nabíjet vůz v době, kdy jsou poptávka po elektřině a také její cena nízké, a uložit si získanou energii na později. A to nejen pro jízdu, ale třeba i pro napájení různých spotřebičů (třeba při vaření v přírodě či dobíjení elektrických přístrojů na cestách), či dokonce pomoc jinému elektromobilu, když mu dojde „šťáva“.

Foto: archiv Volvo Cars