On Air

Ikona času doba čtení 4 min

Zásluhou vzdálených aktualizací softwaru volva nestárnou, naopak se vylepšují v podstatě každý den. Nové funkce navíc „přilétají“ jakoby přímo z nebe.

Doby, kdy si automobily vystačily po dobu své životnosti s tím, co dostaly do vínku při výrobě, jsou již dávno minulostí. Společně s větším rozšířením elektroniky musejí občas „natankovat“ i nuly a jedničky. Staly se totiž v podstatě již takovými počítači na kolech.

Zatímco dosud bylo nutné kvůli nahrání opravného či vylepšeného softwaru navštívit servis, nově se to zvládne na dálku prostřednictvím vzdáleného přístupu. Celý proces majitelům automobilů ušetří čas a zajistí průběžnou aktualizaci hned, když je k dispozici. Je to hodně podobné jako u chytrých telefonů, ale jedná se o mnohem komplexnější záležitost s celou řadou benefitů. A společnost Volvo Cars je v tomto směru jedním z lídrů v oboru.

Posila přímo z nebe

Možnost aktualizace softwaru vozidla vzdáleným přístupem – Over The Air (OTA) mají nyní k dispozici všechny modely Volvo modelového roku 2023 s OS Google Android (kromě XC40 PHEV a T2). Tato klíčová technologie umožňuje neustále na dálku prostřednictvím internetu aktualizovat všechny řídicí jednotky v autech, vylepšovat jejich informační a zábavní systémy a dodávat jim nové funkce.

Podle Davida Holečka, který je ve švédské automobilce „ředitelem pro digitální zkušenost“, se počítá přibližně se šesti aktualizacemi za rok, nejčastěji to bude pět menších aktualizací a jedna větší. „Se stávajícím infotainmentem a OTA aktualizacemi vlastně našim zákazníkům umožníme mít každý rok o něco lepší auto, a to po mnoho let, což bylo doteď nemyslitelné. Jsme rádi, že můžeme prodlužovat životnost vozů novými funkcemi,“ říká David Holeček. Služby Google Services, jako jsou třeba Google Maps, se aktualizují průběžně. Díky tomu, že je vůz stále online, jsou tedy vždy aktuální. V tomto smyslu se auta vylepšují v podstatě každý den.

Stejně jako u mobilu či notebooku                                                               

Celá operace probíhá podobně jako třeba u mobilů či počítačů. Systém řidiče upozorní, že je k dispozici update, a zeptá se ho, zda a kdy si ho přeje nainstalovat. Majitel auta není povinen aktualizaci provést, je to čistě jeho rozhodnutí. Celá operace může probíhat jen u stojícího auta a trvá i několik hodin. Ideální je tedy provést ji přes noc.

Samotné aktualizace vzdáleným přístupem jsou bezplatné. U automobilů, které tuto funkci podporují, je navíc součástí výbavy evropský datový rooming na čtyři roky zdarma (poté je zpoplatněn) a na rozdíl od jiných automobilek jsou součástí této služby i data. Zákazníci si tak nemusejí dělat starosti s jejich spotřebou při poslechu hudby či při využívání dalších služeb. A dostanou se k řadě zajímavých funkcí. Výhledově například připadá v úvahu i zpoplatněný update vylepšení výkonu pohonné soustavy. Digitální balíček služeb Google samozřejmě obsahuje Google Play Store (verzi pro auta) již od počátku.

Brána novým možnostem otevřená

Nejnovější aktualizace softwaru prostřednictvím vzdáleného přístupu je určena pro více než 190 000 vozů značky Volvo po celém světě. Jejich majitelé získávají upgrade svého infotainmentu na aktuální verzi operačního systému Android Automotive – Android 11. Nejnovější verze softwaru obsahuje kromě aktualizace navigace například i vylepšené možnosti časování klimatizace. Nový update zajišťuje u elektrifikovaných modelů i účinnější hospodaření s energií.

Termomanagement udržuje vhodnou teplotu baterie v extrémních klimatických podmínkách, což pomáhá prodloužit dojezd. Vylepšená funkce předehřívání baterie navíc zjednodušuje a zkracuje nabíjecí proces. Aplikace Volvo Cars také častěji dostává aktuální informace o procentuálním stavu nabití během nabíjení vozu. Nechybí ale ani vylepšení funkcí mobilních aplikací a aplikací v autě. Ještě během roku 2022 bude navíc přidána možnost streamování videí na YouTube a nabídka aplikací se bude postupně rozšiřovat. Kromě těch multimediálních přibudou další v kategoriích parkování, nabíjení a navigace.

Aktualizace softwaru vzdáleným přístupem přináší nové možnosti a příležitosti. Stejně jako u chytrých telefonů se tak otevírá zajímavý svět, který posouvá možnosti využívání automobilů a soužití s nimi do zcela nové roviny.

Možnosti OTA aktualizace prozkoumal Vladimír Löbl za doprovodu fotografií z archivu Volvo Cars.