Pneumatiky jako šité na míru

Ikona času doba čtení 5 min

Jezdit ve volvu neznamená pouze prestiž, bezpečí, prostor a udržitelnou formu mobility. Jezdit ve volvu také znamená, že o vás bude pečováno po celou dobu, kdy auto této značky budete mít. Týká se to například pneumatik, které Volvo doslova „šije“ svým zákazníkům na míru. Sami jsme se o tom přesvědčili při našem vánočním výletu za karlštejnským punčem a svařeným vínem.

Na vlastní kůži

Počasí nám přálo. Alespoň zpočátku to tak vypadalo. Modré nebe, suchá silnice, teplota kolem deseti stupňů nad nulou. Nasedáme do mohutného Volva XC90 a vyrážíme z Prahy na krátký výlet do okolí Karlštejna. Je těsně před Štědrým dnem a vánoční Karlštejn láká na horkou medovinu, punč a teplé koláčky. Na pohled téměř jarní počasí svádí k lehčí bundě, doma zůstává i čepice se šálou. Jak se ale za dvě hodinky ukáže, byla to velká chyba. Počasí se náhle mění, během pár minut se zatahuje a začíná pršet. Karlštejn se rychle vylidňuje, z romantického popíjení punče je závod, kdo bude dřív ve svém autě na parkovišti pod hradem.

Foto: Pavel Foltýn

Mokří nasedáme do auta a vracíme se zpátky do Prahy. Jenže co to? Déšť na promrzlých silničkách v karlštejnských lesích začíná namrzat, bez ohledu na to, že ještě před pár minutami prosvítalo větvemi stromů sluníčko. Proti nám vyjíždí ze zatáčky postarší auto, jehož řidič zákrutem projede jen za cenu vyjetí do protisměru a zvládnutí nedotáčivého smyku. Očividně podcenil situaci a navíc je docela dobře možné, že nemá ani kvalitní zimní pneumatiky. Ty jsou totiž pro bezpečnou jízdy za takových podmínek klíčové.

Neriskujte. To, že není sníh, není podstatné. Zimní pneumatiky byste měli mít v zimě nazuté i tak.

Proč zimní pneu

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi s vyšším podílem siliky. Ta za nízkých teplot tolik netvrdne a udržuje pneumatiku stále přiměřeně pružnou, což má velký vliv na její přilnavost. Jakmile se venkovní teploty drží stabilně pod sedm stupňů Celsia, je nutné přejít na zimní „obutí“. Jenže to se velmi často neděje. 

Volvo věnuje spolupráci při vývoji pneumatik s předními světovými výrobci velkou pozornost. Pneumatiky jsou totiž v rámci této spolupráce vyvíjeny vždy pro konkrétní model. Reflektují tak nejen určení, kategorii a hmotnost vozu, ale také například typ pohonu. 

Žádná „konfekce“

A jak taková spolupráce s výrobci pneumatiky vypadá? Dalo by se to připodobnit například k práci špičkového krejčího, který vám ušije oblek na míru. Jistě, můžete chodit v konfekci, ale teprve oblek na míru dá vyniknout vaší postavě. A podobné to je i pneumatik. Jsou také „šité na míru“. Při práci na vývoji nového modelu značky Volvo je proto vždy stanoven soubor specifikací, který podrobně určuje požadované vlastnosti pneumatik. Výrobce na základě této specifikace doporučí určitý typ pneumatik, který je následně důkladně testován jak v laboratorních podmínkách, tak v reálném jízdním prostředí. Pro dosažení ideální optimalizace musejí pneumatiky obvykle absolvovat několik vývojových fází zahrnujících například úpravu konstrukce a testování. 

Možná vás napadne, že rozdíl mezi pneumatikami bude minimální. Ano, jednotlivé produkty budou často na pohled stejné, ale jejich vlastnosti se mohou velmi lišit. Přestože alternativní pneumatiky budou mít správný rozměr, jsou vyráběny stejnou značkou a vypadají stejně jako originální pneumatiky Volvo, mohou mít velmi odlišné vlastnosti. Je možné, že takové pneumatiky byly vyvinuty a vyrobeny pro jiného výrobce automobilů (OEM) nebo obecně pro trh s náhradními díly.

Ty správné pneumatiky pro svoje volvo navíc skutečně poznáte. U všech otestovaných a schválených pneumatik pro vozy Volvo uvádí výrobce na boku pneumatiky značku „VOL“. Jakmile jsme tedy z karlštejnské vánice dorazili domů, nedalo mi to a musel jsem se na pneumatiky podívat. A ano, skutečně na nich byla značka „VOL“. Jsem přesvědčen, že i proto jsme cestu v nepříznivém počasí bezpečně zvládli. 

Když napadne sníh…

U Volva ale nezůstali jen u pneumatik. Velmi pečlivě se testuje také další zimní příslušenství, jako jsou například střešní boxy a nosiče. Veškeré příslušenství je totiž nevrženo, testováno a vyrobeno tak, aby dokonale odpovídalo designu a systémům vozů Volvo. Milovníky zimních sportů například osloví výsuvný nosič lyží. Ten jde jednoduše vysunout k boční straně vozu, díky čemuž lze lyže snáze zajistit i sundat. V kombinaci se střešním nosičem Volvo se snadno instaluje, je vybaven dvojitým zamykáním a díky pevnému gumovému chrániči je dokonale připraven na horské podmínky.

Bezpečně s Volvem do zimy s doporučeními od Pavla Foltýna a fotografiemi archivu Volvo Cars.