Nahlédněte do blízké budoucnosti

Revoluční koncept Volvo 360c

Ikona času doba čtení 5 min

Vydejte se s námi do budoucnosti, ve které není potřeba řidič, a dokonce ani volant a auto se promění v pohodlný hotelový pokoj na kolech. Seznamte se – revoluční koncept Volvo 360c.

Usínám…

Kdybych přimhouřil oči a nevnímal ubíhající krajinu za oknem, mohl bych sedět klidně v útulném hotelovém pokoji. Ve skutečnosti jsem v autě a právě dojídám skvělý T-bone steak, který jsem si vybral ráno v aplikaci, když jsem si objednával odvoz. Jakmile dojím, ze stolku přede mnou se vysune malé umyvadlo s tekoucí vodou, abych se mohl opláchnout. Zatímco se převlékám do pyžama, moje sedačka se rozkládá v pohodlnou postel a tam, kde byste čekali palubní desku, se vysune velký displej s mým oblíbeným filmem.

Po dlouhém dni se mi už klíží oči, za okny se míhá noční krajina, na prosklené střeše mě uspává virtuální polární záře a přede mnou není žádný řidič, a dokonce ani volant – jsem v autě úplně sám… Ze spánku mě ruší jen příjemný ženský hlas: „Pane, ukázka je u konce, můžete si sundat brýle,“ decentně mě probírá dáma v šedivém kostýmku. 

Probuzení

Teprve pak mi to dojde: jsem v design centru továrny Volvo na okraji švédského Göteborgu, a i když sedím ve skutečné sedačce konceptu s označením 360c, těch předchozích šest minut byla jen virtuální realita, do níž jsem spolu s dalšími čtyřmi desítkami novinářů z celého světa dostal pozvání od švédské automobilky. 

Nejdřív jsem byl mírně skeptický, podobných sci-fi konceptů jsem viděl už spoustu a pokaždé měly jediný cíl: ohromit. Jenže Volvo 360c je jiný případ. Tenhle vůz sice přijel z budoucnosti, ale nevypadá nijak přehnaně futuristicky. Dokonce by po silnicích mohl jezdit už dnes, protože jeho designér Robin Page jednoduše nechtěl strhnout pozornost na jeho vzhled, ale spíš na poselství, které přiváží.

Volvo 360c Exteriér

Na skok do budoucna

Jak tedy bude podle Volva vypadat autonomní budoucnost? Především nebude mít volant, pedály, řidiče ani sedačku pro něj. Volvo 360c má být plně autonomní elektrický vůz, který vás odveze z místa A do místa B. 

A samozřejmě jako u dosavadních „živých“ modelů značky i u 360c se kladl zásadní důraz na bezpečnost. „Sáhněte si na tuhle deku,“ podává mi Lotta Jakobsson, která má ve Volvu na starosti bezpečnost, tenkou světlou přikrývku. Je příjemná a asi bude i hřát, napadne mě. „Chceme, aby fungovala místo pásu, který nepůjde použít, když budete v autě ležet. Deka by se měla v případě nehody připnout k podlaze nebo stěně a udržet vás na místě,“ vysvětluje.

A další detail – kolem celého auta se dokola vine nenápadný LED pásek (kvůli němu i číslice 360 v názvu). Jde o promyšlený způsob, jakým bude auto reagovat na své okolí. Tak jako si lidé dokážou porozumět beze slov, i Volvo věnovalo hodně času tomu, aby svůj koncept naučilo podobné neverbální komunikaci: LED pásek vydává světelné signály doplněné zvuky podle toho, jestli se auto právě rozjíždí, nebo se chystá zastavit. Stejně jako člověk neříká svému okolí, co má dělat („nejezdi sem“), ale pouze ho informuje o tom, kde bude o dvě vteřiny později. 

Autoři konceptu 360c přemýšlejí o budoucnosti i z úhlu vlastnictví. Tento vůz nebude muset být nutně váš, abyste se v něm mohli svézt. Stačí, když si ho u nějaké přepravní společnosti objednáte na konkrétní cestu. V aplikaci si dopředu naplánujete trasu a vyberete si, který ze tří interiérů by vám na danou cestu vyhovoval. Kromě jednomístné lůžkové úpravy totiž Volvo vymyslelo i verzi ve stylu „mobilní kanceláře“ nebo jako „party“ vůz, kdyby se chtěli pasažéři na cestě prostě bavit. Mimochodem, připít si ve virtuální realitě sklenkou šampaňského s kolegou vedle mě byl další skvělý zážitek.

Lákavý přístup

Tahle vize budoucí mobility může naše životy od základu změnit – lidé například nebudou nuceni bydlet ve městech nebo v jejich bezprostřední blízkosti, s podobně autonomním vozem vám totiž už může být jedno, jestli vaše cesta do práce trvá hodinu, nebo tři, protože pohodlně pracovat můžete už cestou v autě. Města zároveň nebudou tolik zahlcena auty, protože auto vás přiveze, vyloží a zase decentně zmizí.


Podobná samořiditelná auta by dokonce jednou mohla vytvořit alternativu k leteckým linkám na kratší vzdálenosti, které dnes nedávají z časového hlediska smysl. Navíc je přeprava elektrickými auty mnohem ekologičtější (na rozdíl od letadel nezanechává žádnou uhlíkovou stopu) i ekonomicky výhodnější pro přepravní společnosti. Například Airbus A380 vyjde na částku kolem půl miliardy dolarů, což při průměrné kapacitě 500 pasažérů znamená, že jedno místo v něm stojí milion dolarů. Slušné auto se dá naopak pořídit od 50 tisíc dolarů, takže jedno místo vyjde na 10 tisíc dolarů. Tedy stokrát méně než u airbusu.

Zbývá tedy položit poslední otázku: jak se vám Volvo 360c líbí? Odpověď už nechám na vás. 

Do budoucnosti nahlédl Pavel Kalouš.