U vás již za šest měsíců

Tradiční švédská kvalita dostupná bez zbytečného čekání

Ikona času doba čtení 6 min

Občas se říká, že nejdražší komoditou je čas. Nemůžeme si ho koupit, nemůžeme ho vrátit, můžeme se pouze rozhodnout, jak s ním naložíme. A tím patrně nejhorším způsobem je zbytečné čekání, kdy bezdůvodně ztrácíme drahocenný čas. 

Společnost Volvo Cars si je toho dobře vědoma. Navzdory současným obecným problémům s dodávkami polovodičů nebo kabelového vedení proto u oblíbených SUV modelů XC40, XC60 a XC90 vybavených mild hybridními motory garantuje dodání od tří do šesti měsíců od podání objednávky (v závislosti na konkrétní specifikaci). K tradičním hodnotám, které se s pověstí automobilky pojí dlouhá léta, tak navíc přidává další, aktuálně velice ceněný bonus. 

Ekologicky šetrnější SUV

Trendy mluví jasně: budoucnost patří bezemisnímu elektrickému pohonu. Ten přináší kromě šetrnosti k životnímu prostředí i další výhody, jako jsou nižší provozní náklady nebo vyšší komfort. Volvo nabízí v rámci řady Recharge elektromobily už dnes a jejich nabídku bude dále rozšiřovat, stejně tak ovšem mohou zájemci sáhnout po plug-in hybridních automobilech. Jenže někteří zákazníci se zatím necítí být na takovou změnu připraveni. Právě pro ně má tradiční švédská značka řešení v podobě moderních mild hybridních motorů. 

Už v rozmezí pouhých tří až šesti měsíců podle konkrétní specifikace tak mohou přesednout ze svého stávajícího automobilu do crossoveru, který zdařile kombinuje výhody klasických motorů a nastupující elektrifikace a který je ke svému okolí zase o kus ohleduplnější. I tato hodnota se v dnešní době počítá. 

Pod označením mild hybrid se na první pohled schovává jen „trochu“ upravený běžný spalovací motor, jenže zdání klame. Tato pokroková technika využívá mnoho moderních technických řešení směřujících ke snížení spotřeby a jedním z nejdůležitějších prvků je pomoc menšího elektromotoru. Díky tomu automobily nabízejí lepší dynamiku a hlavně velmi nízkou spotřebu. 

Pohled pod kapotu

Například oblíbený crossover XC60 je dostupný hned s čtyřmi různými 48V mild hybridními motorizacemi. Základem je vždy čtyřválcový dvoulitr spalující buď benzín, nebo naftu. K němu je připojen pomocný elektromotor s parametry 10 kW (13,6 k) a 40 Nm. Ten pomáhá s akcelerací, kdy zejména v nízkých otáčkách je citelné navýšení točivého momentu od elektromotoru. 

Zároveň při brzdění elektromotor mění pomocí rekuperace kinetickou energii na elektrickou, jež je ukládána v lithium-iontovém akumulátoru, aby byla později opět využita pro akceleraci. Jestli nás dnešní doba něco naučila, tak je to fakt, že bychom energií rozhodně neměli plýtvat. Pokud by vůz neměl elektromotor schopný alespoň část kinetické energie během zpomalování přeměnit zpět na elektřinu, přišla by tato energie při brzdění vniveč, respektive by se prostě změnila na teplo. A to by byla škoda. 

Silné a úsporné

Zážehové moderní mild hybridy značky Volvo jsou dostupné ve výkonech 145 kW (197 k) a 184 kW (250 k) jako B4 a B5, přičemž silnější možnost lze pořídit také s pohonem všech kol. V případě vznětových motorů se pod označením B4 ukrývá dvoulitr naladěný na 145 kW (197 k), B5 znamená dieselový agregát o výkonu 173 kW (235 k). Obě vznětové jednotky jsou v případě XC60 spojeny s pohonem všech kol. 

Zajímavá dynamika není díky celé řadě dalších technických opatření vykoupena vysokou spotřebou. Prostorný crossover XC60 vybavený zážehovými motory vykazuje v průměru spotřebu kolem 8 l / 100 km, vznětové varianty jsou ještě o litr úspornější. Samotný mild hybridní systém snižuje spotřebu přibližně o 15 %.

Úsporné mild hybridní motory najdete také v nabídce pro kompaktní Volvo XC40 a vrcholné SUV XC90. Standardy bezpečnosti i zpracování interiéru se nijak neliší od XC60, jež je aktuálně pořád nejprodávanějším modelem švédské značky.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost je nedílnou součástí DNA značky Volvo. Je to tradice, která zavazuje, a také jeden z vůbec nejdůležitějších aspektů automobilu obecně. Stejně jako čas si přece nemůžeme koupit ani zdraví. Volvo je v tomto směru expertem na slovo vzatým, vždyť právě tato automobilka stojí za tříbodovými bezpečnostními pásy, které do dnešních dnů zachránily obrovské množství životů. 

Bezpečnost automobilů Volvo podporuje kromě jiného balíček asistenčních systémů řidiče ADAS, který je největší na trhu. Nejen crossover XC60 tak pomáhá řidičům předcházet nepříjemným situacím pomocí přednárazového asistenčního systému s detekcí chodců i cyklistů nebo například asistovaným řízením (Pilot Assist). Armáda nejrůznějších senzorů podporuje řidiče, a ve výsledku tak vůz, stejně jako řidič, doslova sleduje při jízdě své okolí. Právě tato skutečnost snižuje na delších cestách řidičovu únavu a vůbec dělá řízení příjemnější. Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. 

Sever na dotek

Posádka si může v klidu užívat dokonalé zpracování pohodlného interiéru plného luxusních, ale současně ekologicky šetrných a recyklovaných materiálů. Středobodem interiéru je navíc infotainment založený na systému Android Automotive OS od společnosti Google, jež je světovým lídrem ve svém oboru. Všechno to pak podtrhuje jednoduchá severská elegance, která se tradičně podepisuje jak na vnějším designu, tak na zpracování interiéru. 

Populární SUV Volvo přinášejí celou řadu výhod, které všechny dohromady dělají z cestování v těchto automobilech uklidňující záležitost, naprosto kontrastující s tím, co jinak dnešní turbulentní doba přináší. Od chvíle, kdy za sebou zavřete dveře, necháte se obklopit dokonale příjemným prostředím interiéru vozů Volvo a začnete si všechny tyto výhody užívat, vás dělí maximálně 183 dnů. 

Výhody mild hybridů z akční nabídky shrnul Petr Hanke, fotografiemi doplnil archiv Volvo Cars.

Domluvte si termín na nezávaznou testovací jízdu.

Objednání testovací jízdy