Volvo EX30 na turné po ČR. Buďte při tom!

Ikona času doba čtení 6 min

Nový přírůstek do rodiny Volvo, kompaktní elektrický crossover EX30, si již za pár dní odbude premiéru v České republice. Budete ji moci navštívit i vy, auto si naživo prohlédnout a popovídat si s jeho tvůrci.

Stejně jako nedávno XC40 i nejnovější EX30 přináší chytře inovativní koncept pro kompaktní crossover s primárně městským použitím. Jeho čistě elektrický pohon přitom není jedinou věcí, která stojí za zmínku. Jde o celkové pojetí konceptu jasně zaměřeného na pohodlí a bezpečnost posádky pohybující se v divokém provozu betonové džungle.

Radost pohledět

Příslušnost EX30 do rodiny Volvo poznáte na první pohled, jeho design je inspirová stylem velkého SUV EX90. Díky pixelovým čelním světlometům má i přes absenci tradiční masky jasně rozpoznatelný výraz, záď zase rámují typické svítilny, tentokrát v děleném podání. Typické prvky designového jazyka Volvo získaly u kompaktního EX30 koncentrovanější podobu, což autu velmi sluší. 

Nejmenší, ale prostorný

Model EX30 je sice nejmenší z celé rodiny Volvo, to však neznamená, že byste se uvnitř museli nějak omezovat. S délkou 4,2 metru je o 20 cm kratší než XC40, rozvor však má kratší jen o 5 centimetrů – to v překladu znamená, že díky chytré konstrukci využívající všech výhod platformy pro elektrický pohon dokáže nabídnout skutečně velkorysý vnitřní prostor pro čtyři dospělé členy posádky a také jejich zavazadlům (objem 318 litrů neuberou ani nabíjecí kabely, pro ty je místo pod přední kapotou). Chytré řešení odkládacích prostor pak přináší variabilní středová konzola.

Račte nasednout

Vozy Volvo vytvářejí vždy harmonické vnitřní prostředí, které přináší uklidnění po náročném dni i požitek z jízdy. Stejně tak tomu bude i v případě nejmenšího modelu EX30, který také sází na typicky švédský úhledný design a materiály příjemné na pohled i na dotek. Náladu pak dotváří ambientní osvětlení inspirované rozmanitými druhy skandinávské krajiny: teplým slunečním světlem prostupujícím skrz listy stromů v lese, západem slunce na švédském západním, proslulou polární září, zlatou letní oblohou letního slunovratu nebo projasněnou podvečerní náladou ve městě.

Vše na dosah

Všechny informace a všechny ovládací prvky budete mít na očích a na dosah. Centrální 12,3palcový panel infotainmentu poskytuje řidiči ve své horní části informace o jízdě, ve spodní liště jsou pak k dispozici nejpoužívanější funkce a ovládací prvky klimatizace. Systém nabízející širokou online funkcionalitu a mobilní konektivitu běží na základu Android Automotive, takže se můžete těšit na oblíbené aplikace (Google mapy, Spotify a další) a hlasového asistenta. 

Síly na rozdávání, dojezdu dostatek

Nejmenší volvo bude zároveň tím nejrychlejším – nejvýkonnější verze s pohonem všech čtyř kol produkující 428 koní totiž dokáže zrychlit z klidu na 100 km/h za pouhé 3,6 sekundy! V nabídce bude také klidnější varianta s pohonem pouze zadních kol, ani ta však nebude žádný louda, vždyť její výkon bude činit 272 koní. Ani o dojezd se nemusíte bát, i základní varianta ujede na jedno nabití až 350 km, verze s prodlouženým dojezdem dokonce 480 km (efektivní nabíjení by přitom mělo zabrat necelou půlhodinku). Hranice města tak rozhodně nebudou limitem EX30.

Bezpečí je jeho prioritou

Volvo dbalo na bezpečnost posádky EX30 stejně jako u větších modelů, proto se může pochlubit pevnější konstrukcí, propracovanými deformačními zónami a novým typem airbagu integrovaným do sedadla řidiče, který má při bočním nárazu lépe chránit jeho hlavu a hrudník. EX30 také umí zabránit drobným ťukancům, dokáže udržovat tempo s dopravou a vést vozidlo v pruhu, samočinně zaparkovat (nejen příčně a podélně, ale také diagonálně) nebo číst značky. Navíc vás však varuje při odbočování vlevo před protijedoucími vozidly (a samo zabrzdí v případě hrozící kolize), dokáže samočinně změnit jízdní pruh a upozorní řidiče při ztrátě koncentrace.

Důležitou novinkou pro bezpečnost městského provozu je systém upozorňující na dopravu projíždějící kolem vozu. Při zaparkování a vystupování se tak již nemůže stát, že by posádka otevíráním dveří ohrozila projíždějícího cyklistu nebo vystoupila přímo pod kola projíždějícího auta.

Je ohleduplné k životnímu prostředí

Bezemisní jízda není jediným příspěvkem EX30 k ochraně životního prostředí, emise CO2 totiž automobilka Volvo šetří i při jeho výrobě – kompaktní crossover vyžaduje pro svou konstrukci menší množství materiálu (především oceli a hliníku, jejichž produkce je energeticky vysoce náročná), který je navíc zčásti recyklovaný (v případě hliníku zhruba ze čtvrtiny, pro ocel je to 17 %, plasty také ze 17 %). Další recyklované a obnovitelné materiály (například džínovina, len a směs s podílem vlny, která obsahuje přibližně 70 % recyklovaného polyesteru) se využívají v kabině na palubní desce, čalounění sedadel nebo dekorativním obložení dveří.

Za cenu spalováku

Cílem značky Volvo při návrhu EX30 bylo nabídnout ho za cenu odpovídající vozům se spalovacím motorem. Volvo EX30 si budete moci pořídit už za 869 000 Kč, případně na leasing za měsíční splátku již od 11 989 Kč bez DPH. Vůz si můžete u nejbližšího dealera Volvo objednat již nyní, přičemž první auta do ČR dorazí hned zkraje příštího roku.

Nejprve se s ním ale můžete vyrazit seznámit osobně, důkladně si ho prohlédnout, osahat a popovídat si s jeho tvůrci v rámci evropské roadshow. Do Česka dorazí 3. října a vy se s ním můžete seznámit v daných dnech u jednotlivých dealerů. Stačí si zarezervovat s předstihem svou návštěvu zde

Přednosti nového modelu přiblížil Martin Jánský a archiv Volvo Cars.