Volvo EX90 na roadshow po České republice

Ikona času doba čtení 5 min

Sotva jsme se stihli pořádně obeznámit s novým nejmenším členem rodiny Volvo, kompaktním a osobitým elektrickým SUV EX30, už se na nás chystá další seznamovačka – tentokrát s chloubou automobilky, se švédskou vlajkovou lodí, elektrickým rodinným SUV EX90.

Bez přehánění – tohle bude VELKÉ! A nejen proto, že EX90 má přes pět metrů na délku a skoro dva metry na šířku, takže se do něj pohodlně vejde sedmičlenná rodina i s bagáží. Jde hlavně o to, že EX90 je zároveň nejvyspělejším, nejvybavenějším a nejbezpečnějším autem, jaké kdy Volvo vyrobilo. Tak si ho pojďme ještě jednou detailně představit, ať víte, na co se můžete již brzy těšit…

Vítejte v budoucnosti

Předchozí dvě generace rodinného SUV XC90 představily designové směřování značky pro příští dekádu a nové EX90 i v tomto ohledu přebírá štafetový kolík. Jen si ho dobře prohlédněte, typické hrany „made in Sweden“, ohlazené větrem pro vysoce elegantní hi-tech dojem a co nejvyšší aerodynamickou účinnost. No není to krása? Tvary EX90 v sobě snoubí účelnou jednoduchost s rafinovanými detaily, na které je radost pohledět – a nebojte, užijete si je do sytosti, v podobném stylu budou totiž navrženy i další modely z rodu Volvo EX. První z nich, kompaktní SUV EX30, je ostatně na českých silnicích již k vidění…

Tiše a pohodlně vpřed

Jako v budoucnosti si budete připadat i po přesednutí za volant EX90. Auto je totiž hned po otevření dveří „nastartované“, takže se stačí připoutat, páčkou pod volantem zvolit „drive“ a rozjet se – velmi tiše a naprosto hladce. EX90 totiž těží ze všech výhod elektrického pohonu v podobě bezhlučného provozu s okamžitou dodávkou výkonu nepřerušovanou řazením. Až když to na vlastní kůži zažijete, teprve pochopíte, jak velký skok v oblasti komfortu jízdy to představuje. A moc nevýhod vás trápit nebude, EX90 totiž na jedno nabití ujede až 600 kilometrů a efektivní nabíjení (10–80 %) vás na dlouhých cestách také příliš nezdrží, protože zabere zhruba půlhodinku. Energii z baterie budete navíc moci využít i pro napájení dalších elektrických zařízení (třeba notebooku při práci nebo grilu při kempování), případně rovnou celého domu v případě potřeby.

Jako v bavlnce

Uklidňující ticho si budete vychutnávat ve vzdušném a prosvětleném interiéru s minimalistickou architekturou a nádherně zpracovanými dekory (z pravého dřeva nebo skutečného hliníku) a v komfortu pohodlných křesílek s čalouněním s podílem ovčí vlny nebo z biokompozitního materiálu Nordico, nad pravou kůží už totiž automobilka z ekologických a etických důvodů udělala křížek. Ale pokud máte raději hudbu, prémiové audio Bowers & Wilkins s reproduktory integrovanými také do opěrek hlavy vám umožní vychutnat si každý tón.

Celý svět na dosah

K výběru jakékoliv hudby z celého světa vám přitom bude stačit jen pár ťuknutí do centrálního displeje. Zcela nový systém s neobyčejně přehledným rozhraním a velmi intuitivním ovládáním je totiž neustále připojený k internetu a díky základům od společnosti Google nabízí mnoho aplikací, které znáte ze svého mobilního telefonu, například hudební streamovací platformu Spotify. Stejně snadno si do navigace navolíte cestu domů, zvýšíte teplotu v interiéru nebo zapnete vyhřívání čelního skla. Vše je zkrátka jednoduché a přirozené.

Vrchol bezpečnosti

Pokud jste přemýšleli, co je to za hrb nad čelním sklem EX90, tak vězte, že se v této důmyslné schránce ukrývá lidar, vysoce sofistikované zařízení využívající laserový paprsek ke skenování okolí. Díky němu a dalším radarům, kamerám a senzorům propojeným v jeden nesmírně výkonný a sofistikovaný systém si EX90 dokáže vytvořit dokonalý obrázek o velmi širokém okolí kolem vozu (člověka rozpozná až na 250 metrů!) a jasně rozezná další auta, chodce nebo cyklisty, pruhy na silnici, dopravní značky a mnohé další detaily, které následně využívá pro řízení vozu, informování řidiče nebo vyhodnocování případných nebezpečí.

Lidar v novém Volvu EX90

Zaparkované Volvo EX90 vás také při vystupování upozorní, abyste neskočili jinému autu pod kola nebo nesrazili projíždějícího cyklistu, případně hlídá vnitřní prostor a dokáže rozpoznat i jemné pohyby dýchajících dětí nebo domácích mazlíčků, kterým automaticky zapne klimatizaci a bude udržovat příjemné prostředí. Ve Volvu prostě mysleli na všechno.

Mrk mrk

Doba výklopných světlometů je (z bezpečnostních důvodů) již dávno pryč, nové Volvo EX90 na ni ale nostalgicky, ehm, pomrkává – Thorova diodová kladiva v jeho čelních světlometech se totiž umějí rozestoupit a udělat prostor výkonným segmentům s potkávacími a dálkovými světly. Tenhle kouzelnický trik provádějí nejen za jízdy, ale také pokaždé, když vás auto vítá a když se s vámi loučí.

Limitovaná edice Volvo EX90 Excellence

Jak sami vidíte, nové Volvo EX90 má přichystáno spoustu příjemných překvapení a řadu z nich jsme ani nestihli vyjmenovat – na ty si budete muset přijít až sami v rámci celorepublikové tour. Ta bude probíhat u všech českých dealerů Volvo ve dnech od 12. do 22. dubna letošního roku a vy se můžete registrovat zde.

Za volant Volva EX90 zvou Martin Jánský a archiv Volvo Cars.