Silné spojení

Ikona času doba čtení 5 min

Volvo pravidelně dokazuje, že na první místo vždy klade člověka, teprve potom techniku, která mu má sloužit. A je kvůli tomu ochotno dělat netradiční kroky. Jako nyní, když všem novým zákazníkům na poskytne až na rok bezplatně 20 GB dat měsíčně a pro plug-in hybridy nabídne refundaci nákladů za spotřebovanou elektřinu.

Čekám na signál? Ale kdeže…

Ke každému nově objednanému vozu do výroby od 1. ledna do 30. září přidává švédská automobilka Volvo datovou SIM kartu s paušálem na 20 GB dat měsíčně. A to zdarma. Díky tomu si může majitel nového vozu dopřát jeho kompletní digitální propojení s okolím bez ohledu na to, se kterým mobilním operátorem má smlouvu.

To je skvělé, napadne asi každého, ale co s tolika daty? Zatímco teenager umí takovou dávku prosurfovat na mobilu za týden, typický zákazník Volva asi zrovna netrpí nedostatkem svých datových služeb. V tom je ovšem kouzlo této akce: švédská automobilka umí dobrým digitálním propojením nabídnout mnohem víc, než je dnes zvykem.

Informace jako na dlani

Díky řadě vestavěných a pro vůz optimalizovaných aplikací máte v novém volvu ihned přehled o tom, jaká je předpověď počasí na příští hodiny nejen ve vašem okolí, ale také v cíli trasy. Pomocí Googlu můžete vyhledávat nejbližší čerpací stanice, restaurace, dobíjecí místa, a dokonce i bankomaty. Služba Yelp vám zase pomůže vybrat dobré místo na večeři i podle hodnocení uživatelů, samozřejmostí je propojení s navigačním systémem.

Z auta se tak stává prodloužená ruka vašeho mobilu. Jenže mnohem lepší: vůz totiž obsahuje zesilovač pro zajištění stabilního signálu 4G/LTE, abyste měli stále dobré datové propojení. Díky tomu není problém za jízdy streamovat i hudbu ve vysokém rozlišení. Nebo si užít kvality vestavěné audiosoupravy Harman Kardon nebo Bowers & Wilkins, kterými se volva tolik proslavila.

Data pro bezpečnost

Ale nebylo by to Volvo, aby dobré datové pokrytí nevyužilo také pro zvýšení bezpečnosti. Současný nejmodernější palubní systém dokáže využít údaje z mobilních sítí pro přesnější funkci adaptivního tempomatu ACC, asistentu pro jízdu v kolonách nebo semiautonomního řízení Pilot Assist. To těží z dobrých dat nejvíce: pravidelně aktualizované mapové podklady pomohou lépe vést vůz v pruzích a správně přizpůsobit rychlost pro bezpečný průjezd zatáčkou.

Vrcholnou funkcí je vzájemná komunikace mezi vozy, takzvaná car-to-car communication. To, co bylo ještě před pár lety konceptem budoucnosti, je pro všechny majitele nových volv běžnou realitou. Od modelového roku 2020 jsou osobní i nákladní automobily Volvo vybaveny systémem pro sdílení varování. A tak se včas dozvíte, že v okolí došlo k aktivaci výstražných světel jiného vozidla. Což může znamenat potenciální nebezpečí na silnici.

Dvakrát bonus od Volva na celý rok: 20 GB dat měsíčně zdarma a refundace spotřebované elektřiny majitelům nových plug-in hybridů

Silný signál a velká datová rezerva jsou ovšem užitečné také třeba pro aktualizace palubních aplikací, díky nimž je zajištěna jejich co nejlepší funkčnost. 

Digitálně a ekologicky: kompenzace elektřiny

Další výhodu datového propojení nových vozů Volvo ocení majitelé plug-in hybridních verzí. Stále aktuální mapové podklady jim pomáhají k výrazně úspornějšímu provozu díky funkci tzv. prediktivní efektivity. Jakmile si řidič nastaví v navigaci svůj cíl, systém vyhodnotí trasu i její profil a podle toho rozdělí spotřebu energie z baterie.

A protože se Volvo dlouhodobě řadí mezi propagátory elektrického pohonu, připravilo pro své zákazníky také akci, při níž jim bude refundována spotřebovaná elektrická energie. Kdo si do 30. září 2020 objedná nový vůz v plug-in hybridní verzi, dostane proplacenu elektrickou energii spotřebovanou až během jednoho roku užívání.

Cílem je motivovat majitele vozů s novou pokročilou technologií, aby se ji naučili co nejčastěji využívat. Jen díky pravidelným jízdám na elektřinu si budou moci vychutnat hlavní výhodu tohoto systému: mimořádně tichou, v případě potřeby svižnou a hlavně úspornou jízdu bez emisí.

Dárky od Volva představil Michael Kudela, ještě více k jejich využití navnadily fotky z archivu Volvo Cars.