Osobní strážce

Ikona času doba čtení 6 min

Má nepřehlédnutelnou figuru, umí se postarat až o sedm osob, zraje každým rokem a v bezpečnosti těžko hledá přemožitele. A ještě mu můžete pořádně „naložit“, když se chystáte na dovolenou. Právě takový je vrchol toho nejlepšího, co nabízí značka Volvo: SUV XC90.

Volvo XC90 druhé generace jde ve stopách svého legendárního předchůdce. Ten se stal jistě i díky své promyšlené konstrukci a nadčasovému designu jedním z nejdéle vyráběných automobilů posledních dvaceti let. Nový model je sice zcela jiného ražení, ale stejně tak zůstává jistotou po všech stránkách: jeho moderní tvary stále dokážou zaujmout. Místo jednoho faceliftu prochází neustálými vylepšeními a díky tomu časem zraje jako… jako víno? Spíše se hodí přirovnání k protřelému bodyguardovi!

Nekompromisní v bezpečnosti

Dlouze se rozepisovat o tom, že Volvo XC90 patří mezi nejbezpečnější vozy, je snad zbytečné, stačí připomenout, jakými torturami musí švédské modely procházet, podívejte se zde nebo zde. Volvo ve své ojedinělé zkušebně dokonce XC90 opakovaně prověřilo přesazeným nárazovým testem v rychlosti 80 km/h!

Volvo XC90 je i díky svým rozměrům nepopiratelným králem bezpečnosti. Automobilka je testuje ve vysokých rychlostech včetně přesazeného nárazu v rychlosti 80 km/h (50 mil za hodinu).

Ke kladům v tomto směru můžeme přičíst i patřičně robustní postavu. Její váha nebo dimenze deformačních zón mohou v případě nehody hrát rozhodující roli.

Jenže k vlastnostem dobrého osobního strážce nepatří jen schopnost odolat přímému střetu, ale nebezpečí sledovat, správně vyhodnotit a pokud možno se mu hlavně vyhnout. Jako člen moderní ochranky disponuje XC90 kamerami a radarovými snímači, které sledují provoz v okolí vozu a v případě nebezpečí řidiči pomohou. Díky kamerám schopným obhlédnout 360° má šofér usnadněno i parkování. Během něho pomáhá i systém, který vůz automaticky zastaví, pokud by řidič nechtěně zkřížil dráhu jinému vozu.

Sedmimístný interiér nabízí komfortní sedadla a až čtyřzónovou klimatizaci, na přání vybavenou ionizací pro co nejúčinnější filtraci škodlivin (zejména ve městě).

Poslouchat a chránit

Inteligentní bezpečnostní systémy sledují jízdní pruhy a čtou za řidiče značky. Kdyby – samozřejmě náhodou – přehlédl rychlostní limit, pomáhají udržet odstup od vpředu jedoucích aut, a to na dálnici i v nudných kolonách. XC90 neustále propočítává, nakolik je vzdálenost bezpečná, aby bylo možné za všech okolností zastavit. A samozřejmě odhalí i auto pokoutně ukryté v mrtvém úhlu. Takového ochránce chcete mít na své straně.

Volvo XC90 nyní od 19 840 Kč bez DPH měsíčně
České zastoupení připravilo zvýhodněnou nabídku operativního leasingu s kompletním balíčkem služeb. Luxusní 7místné SUV lze mít již od 19 840 Kč bez DPH měsíčně, a to na 48 měsíců při ročním nájezdu 20 000 km. V ceně jsou služby autorizovaného osobního servisu, sada zimních pneumatik, komplexní pojištění a prodloužená záruka na 4 roky. Operativní leasing je nejjednodušší cesta k bezstarostnému vlastnictví nového vozu.

Nebyl by to ale Pan Dokonalý, kdyby neprocházel neustálými zlepšeními a nenaslouchal ostatním, co mu radí. V praxi to u Volva XC90 vypadá tak, že disponuje stále lepšími systémy včetně palubního rozhraní a dokáže sbírat důležité informace a sdílet je s ostatními volvy. Systém digitálně propojené bezpečnosti využívá údaje o počasí, infrastruktuře a dopravní situaci v reálném čase. Takže když některé volvo spustí stabilizační systém třeba kvůli námraze v zatáčce, Volvo XC90 se to včas dozví a pomůže řidiči lépe předvídat rizika nebo upravit trasu.

Za svou posádku i dýchá

Díky výkonným světlometům LED, schopným vykrývat protijedoucí vozy a namířit paprsky do zatáček, si XC90 dokáže posvítit na kdejaký problém, který by mohl řidiče zaskočit. K tomu samozřejmě nabízí to, co všechna Volva už pár desítek let: interiér certifikovaný na to, že použité materiály nevyvolávají alergie.

Originálním doplňkem je na přání dodávané čalounění z vlny s certifikovaným původem.

Od loňského roku doznala Volva včetně vrcholného modelu XC90 další vylepšení i v tomto směru. Na přání lze vůz vybavit pokročilým filtračním systémem, který s využitím účinných filtrů, a dokonce i ionizace zabrání vniknutí až 95 % nejmenších a nebezpečných pevných částic PM 2,5. Mimochodem, tento systém má také svou inteligenci – uživatel si může nastavit, že se vůz automaticky vyvětrá ještě předtím, než k němu posádka dorazí.

Na bolavá záda pomůže masážními sedadly, zimomřivým ohřeje ruce volantem. A nejen malé děti ocení, jak příjemně dokáže předehřát interiér nezávislým topením, o jehož výhodách a účinnosti nemusíte díky severskému původu vozu pochybovat. 

Jako v koncertním sále: hifi souprava Bowers & Wilkins je puncem té nejvyšší kvality.

A ještě umí být zábavné

Jistě, s chválou se to nemá přehánět, ale jestli pořád nevěříte, že Volvo XC90 je takový automobilový Kevin Costner, tak ještě jedno přirovnání: švédské luxusní SUV doslova miluje hudbu. A ti, kteří si na kvalitní poslech potrpí, zase milují Volvo XC90. Zvláště s top audiosoupravou od renomované britské značky Bowers & Wilkins.

Luxusní SUV jako XC90 je jako doma před Operou i na písčité pláži.

Ta v roce 2020 prošla zásadní modernizací, středové reproduktory dostaly nové membrány pro ještě věrnější projev (více zde). Materiál svými tvůrci zvaný Continuum je ještě pevnější než dříve používaný žlutý kevlar. Nová souprava spoléhá také na přepracovaný 15kanálový zesilovač, který dodává energii 1 460 W devatenácti reproduktorům a obsahuje technologii prostorového zvuku QuantumLogic 7.1.

S paketem R-Design a až 22″ koly se i z jindy elegantního volva stane vůz, který dokáže být centrem pozornosti.

A teď řekněte sami: není Volvo XC90 opravdu osobní strážce, který by dokázal svými kvalitami obměkčit i leckterou slavnou pop star?

Při svém popisu Volva XC90 se slavným filmem nechal inspirovat Michael Kudela, fotografie dodala automobilka Volvo Cars.

Zlákali jsme vás? Objednejte si nezávaznou testovací jízdu ještě dnes.

Objednání testovací jízdy